Gündem

Mercedes, göz hareketi ile araç kontrolü teknolojisini tanıttı

Mercedes, IAA Mobility 2021’de Vision AVTR üzerinde çalışan göz kontrol teknolojisini tanıttı.

Mercedes, göz takip araç kontrol teknolojisini tanıttı

Geçen yılın başlarında Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2020, birçok farklı ve heyecan verici teknolojiye ev sahipliği yaptı.

Gösteride sahne alan Mercedes-Benz, James Cameron’ın ünlü Avatar filminden ilham alan yeni otomobili Vision AVTR’yi tanıttı.

IAA Mobility 2021’de yeniden tanıtılan otomobil, bu sefer çok farklı bir teknolojiyle geldi.

GÖZ HAREKET KONTROLÜ

Sürücülerin düşüncelerini eyleme dönüştürecek elektrotlu bir BCI başlığına sahip Vision AVTR, yaklaşık bir dakikalık kısa bir kalibrasyon periyodundan sonra herhangi bir fiziksel hareket olmadan kontrol sağlıyor.

Yeni teknoloji, aracı kontrol eden sürücüleri düşünmek yerine dijital gösterge panelindeki işaretlere bakarak çalışıyor.

Bununla sistem, hangisinin test edildiğini algılar ve önceden tanımlanmış işlevleri gerçekleştirir.

MERCEDES

BEYİN DALGA ANALİZİ

BCI cihazının gerçek zamanlı olarak nöronal aktiviteyi ölçebildiğini söyleyen şirket, ölçülen beyin dalgalarının analiz edildiğini ve sürücünün en çok dikkat ettiği yerin fark edileceğini söylüyor.

469 beygir güç üretebilen ve 110 kW/h elektrik motoruna sahip olan otomobilin 700 km gibi oldukça yüksek bir performans aralığına sahip olacağı söyleniyor.

Mercedes Vision AVTR’nin etkileyici arabası test edildi – VİDEO

MERCEDES-BENZ AVTR ÖZELLİKLERİ

Bilim kurgu filmlerinden çıkan etkileyici araba, dünyada ender bulunan malzemelerden üretilmiş 470 beygirlik bir pil kullanıyor. Araç, tek şarjla 700 km’ye kadar menzil vaat ediyor.

TALİMATSIZ TASARIM

Aracın yan ve çapraz hareket etmesini sağlayan ve tamamen direksiyon sistemi olmayan özel jantlar dikkat çekerken aynı zamanda iç mekan tamamen geri dönüştürülmüş plastik ve vegan deriden üretilmiş.

Mercedes tarafından üretilen elektrikli otomobil Vision AVTR, şu anda sadece konsept olarak sergileniyor. İleride böyle bir otomobille karşılaşır mıyız bilinmez ancak otomobilin tasarımı şimdiden birçok kullanıcıyı heyecanlandırmış gibi görünüyor.

Mercedes, göz hareketi # 2 ile araç kontrol teknolojisini tanıtıyor

Mercedes Eye Motion Control Teknolojisini Tanıttı # 3

Mercedes Eye Motion Control Teknolojisini Tanıttı # 4

Mercedes, Hareket Kontrol Teknolojisini Tanıttı # 5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu