Gündem

Meksika’da şiddetli yağış sonrası hastaneyi su bastı: 10 ölü

Meksika’nın Indalgo eyaletinde şiddetli yağışlar Tula Nehri’ni sular altında bıraktı. Su basan ve elektrikler kesilen hastanede 10 hasta hayatını kaybetti.

Meksika'da şiddetli yağmur nedeniyle hastaneyi su bastı: 10 ölü

Meksika’nın Indalgo eyaletinde etkili olan şiddetli yağışlar sonucunda Tula Nehri’nin taşması ile ara sel geldi.

Tula de Allende kentinde meydana gelen sel felaketinde çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, bazı araçlar da sel sularına kapıldı.

Şehirdeki Meksika Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı 5. Bölge Genel Hastanesi’ni su basması sonucu elektrik kesintisi yaşanırken, bazı hastalarda oksijen sağlanması mümkün olmadı.

Meksika’da şiddetli yağmur sonrası hastaneyi su bastı: 10 ölü VİDEO

10 HASTA HAYATINI KAYBEDER

Oksijen yetersizliği sonucu 6’sı Covid-19 kliniğinde, 4’ü acil serviste olmak üzere toplam 10 hasta hayatını kaybetti.

Hastanenin giriş katında biriken suyun 1 metre yüksekliğe ulaştığı ve hastaların gece boyunca sedyelerle üst katlara taşındığı bildirildi.

Hastane personeli, özellikle Covid-19 hastaları için ilaç, yemek, su, battaniye, çarşaf, bebek maması ve oksijene ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Hastanede çalışan bir doktor, durumunun kritik olduğunu, sel nedeniyle tüm telefon hatlarının kesildiğini ve hastanede telefona erişebilen tek kişinin kendisi olduğunu söyledi.

“GÖRÜNTÜLER ÇOK ÇOK GÜZEL”

Hidalgo Valisi Omar Fayad, helikopterle bölgenin havadan keşfini gerçekleştirdi. Vali Fayad, görüntülerin çok üzücü olduğunu söyledi ve tüm federal ve yerel sivil savunma gruplarının bölgedeki insanlara yardım etmek için çalıştığını söyledi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ise yetkililerin afet bölgesine yardım için çabalarını sürdürdüğünü ve hükümetin etkilenen ailelere destek olacağını söyledi.

YARATILAN GEÇİCİ MAĞAZALAR

Hidalgo eyalet yetkilileri, vatandaşları bölgedeki sel ve akıntılara karşı hazırlıklı olmaya çağırarak, acil durumlar için sırt çantaları hazırlamaları, yardım ekiplerinin talimatlarına uymaları ve gerekirse evlerini boşaltmaları konusunda uyardı.

Yetkililer ayrıca bölgede 7 ayrı geçici barınak kurulduğunu duyurdu.

Meksika'da şiddetli yağmur sonrası hastaneyi su bastı: 10 ölü # 1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu