Gündem

Meksika’da Popocatepetl Yanardağı’nda art arda patlamalar

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda dün gece ve bugün 2 ayrı patlama meydana gelirken, yanardağın kraterinden gaz ve duman çıktığı ve püskürmelerin yakınına lav düştüğü gözlemlendi.

Meksika'daki Popocatepetl yanardağında tekrarlanan patlamalar

Meksika Ulusal Sivil Savunma Koordinasyonu’ndan yapılan açıklamada, ilk patlamanın bugün yerel saatle 01.34’te, ikinci patlamanın bu öğleden sonra yerel saatle 12:22’de meydana geldiği belirtildi.

GAZ VE SİGARA MİKTARI 2 BİN METREYE ÇIKTI

Patlamanın ürettiği duman ve gaz kütlesi 1.200 metreye ulaşırken, kraterin yakınlarına lav parçaları saçıldı. İkinci patlamada gaz ve duman kütlesi 2 bin metre yüksekliğe ulaşırken, kraterin yakınlarına dağılmış lavlar gözlendi.

Meksika’daki Popocatepetl yanardağının tekrarlanan patlamaları-Video

ETRAFINDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR UYARILIYOR

Ulusal Sivil Savunma Koordinasyonu, patlama nedeniyle sarı alarm verildiğini bildirirken, yetkililer çevreye lav düşme riski nedeniyle vatandaşlara yanardağdan uzak durmaları çağrısında bulundu. Ayrıca, afet durumunda bölgedeki yerleşim yerlerine acil durum ekipleri konuşlandırıldı.

Meksika'da Popocatepetl yanardağının tekrarlanan patlamaları # 1

KUZEY AMERİKA’NIN İKİNCİ BÜYÜK IŞIĞI

Aztek dilinde Nahuatl “Sigara Dağı” Popocatepetl anlamına gelen Popocatepetl, 5452 metre rakımı ile Kuzey Amerika’nın en büyük ikinci yanardağıdır. 900 metre çapında ve 150 metre derinliğinde bir kratere sahip olan Popocatepetl’in tüm faaliyetleri, dört ayrı video kamera ile 24 saat kaydedilmekte ve yayınlanmaktadır.

Meksika'daki Popocatepetl yanardağında tekrarlanan patlamalar # 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu