Ekonomi

Mehmet Muş: Hedef ihraç mallarının en hızlı sürede hedefine ulaşmasını sağlamak

Ticaret Bakanı Muş, katıldığı işbirliği protokolünün imza töreninde, bozulabilir ürünlerin ihracatında hava kargonun önemli bir faktör olduğunu söyledi ve lojistiğin önemini vurguladı.

Mehmet Muş: Amaç, ihraç edilen malların bir an önce varış noktasına ulaşmasını sağlamak.

Ticaret Bakanı Mehmet Musa, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) ve Türk Hava Yolları (THY) imza töreninde yaptığı konuşmada Orta Vadeli Programın hedeflerinden biri olan ve ülkemizin lojistik kabiliyetlerini geliştirmenin adımlarından biri olan bu işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Bakan Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ticaret Bakanlığı’nda bir araya geldi. Toplantıda, ihracat ürünlerinin taşınmasında hava ve demiryolu taşımacılığının payının artırılmasının önemine değindi. “Ana hedefimiz lojistik hizmetler ticaretinde payımızı artırmak ve mallarımızın en kısa sürede pazarlara ulaşmasını sağlamaktır.” mesajınızı verdi.

“EN ÖNEMLİ HİZMET İHRACATÇILARINDAN BİRİ OLARAK İHRACATA DESTEK VERİYORLAR”

Muş, burada yaptığı konuşmada, THY’nin ülke için bir dünya markası yaratmanın yanı sıra önemli hizmet ihracatçılarından biri olarak ihracatı desteklediğini söyledi.

Muş, küresel dış ticarette lojistiğin en önemli unsur haline geldiğini kaydederek, her yıl artacak olan ihracat transferinin yolunun açılması gerektiğini söyledi.

Mehmet Muş: Amaç, ihraç edilen malların en kısa sürede varış noktasına ulaşmasını sağlamak #1

“KÜRESEL ÇIKIŞ KOŞULLARI MUHASEBE İLE İLGİLİ STRATEJİLERİN ZORUNLU GERİ DÖNÜŞÜ”

Muş, “Ülkelerin kapasiteleri ve lojistik yetenekleri, rekabet güçlerinin en önemli bileşeni olarak dış ticaret ve kalkınma politikalarının merkezinde yer almaktadır. Son dönemde dünya genelinde yaşanan salgın koşullar, lojistikle ilgili stratejilerin yeniden tasarlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda bu protokol, önemi ve önemi vardır”. dedi.

Mehmet Muş: Amaç, ihraç edilen malların bir an önce varış noktasına ulaşmasını sağlamak VİDEO

“KARGO TAŞIMACILIĞINDA AĞLI İHRACAT POZİSYONUYUZ”

Yapılan çalışmaların istatistiklere de yansıdığını kaydeden Muş, şunları kaydetti: “Merkez Bankası’na göre ihracatımız, geçen yıl 8 milyar dolarlık navlun ithalatımıza kıyasla 10,7 milyar dolara ulaştı. Burada net ihracatçı biziz. payımızı artırmak ve ihraç edilen mallarımızın rekabetçi fiyatlarla en kısa sürede ihracat pazarlarımıza ulaşmasını sağlamak için yeteneklerimizi en verimli şekilde kullanıyoruz.” ifadeleri kullandı.

Mehmet Muş: Amaç ihraç edilen malların bir an önce varış noktasına ulaşmasını sağlamak #2

“DENİZ VE KARA YAKINDA DIŞ TİCARET TAŞIMACILIĞINDA KULLANILACAK”

Muş, dış ticarette ağırlıklı olarak deniz ve kara yollarının kullanıldığını hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hava taşımacılığının dış ticaretimizdeki payı son 20 yılda önemli ölçüde arttı. Bu kapsamda 2020’den bu yana ihracatımızın yüzde 7,5’i, ithalatımızın yüzde 17,9’u hava yolu ile sevk edildi. Ocak-Temmuz 2021’de yüzde 8’i hava yolu ile sevk edildi. Ben hava yolu ile taşınırken bu güzergahın ithalatımızdaki payı 10’dur. Bakanlık olarak ürün ihracatında hava ve demiryolu taşımacılığının payının artırılmasına büyük önem veriyoruz.

DÜNYADA KALP HAVANIN EN HIZLI BÜYÜMESİ TURKISH KARGO

Bu alanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile işbirliği yapıyoruz. Bu noktada dünyanın en hızlı büyüyen hava kargo markası Turkish Cargo, gelişmiş altyapısı ve filosu ile ülkemizde hava taşımacılığının ilerlemesinde ve dış ticaret taşımacılığında önemli bir rol oynayacaktır.

Mehmet Muş: Amaç, ihraç edilen malların bir an önce varış noktasına ulaşmasını sağlamak # 3

46 DESTEĞE BAZI İHRACAT SEVKİYATLARINA ÖZEL İNDİRİM

TİM ile THY arasında geçen yıl hava yolculuğundaki artış kapsamında imzalanan anlaşmanın ihracata önemli katkı sağladığını vurgulayan Muş, “Bugün imzalanan muhtıra ile Turkish Cargo, yılsonuna kadar 46 noktada ihracatçılarımıza genel kargo, yumurta, taze meyve-sebze ve balık taşımacılığında %10-35 indirim sunacak. Havayolu taşımacılığını önemli ölçüde azaltacak. “İhracatçılarımızın ihtiyaç duyduğu alanları içeriyor. Bu anlaşmanın ihracatımıza olumlu bir etkisi olacağı açık.” dedi.

“TAKVİMİMİZDE ALTERNATİF GÜZERGAH GÖREVLERİMİZ VAR”

Bakan Muş, Bakanlık olarak ihracatçıların lojistik alanındaki ihtiyaçlarına gerekli desteği sağlamak için tüm paydaşlarla birlikte çalıştıklarını belirterek, “Bu vesileyle, bir yandan bölge ve çevre ülkelerle olan lojistik sorunlarımızı güçlü diplomasi yoluyla çözmeyi, diğer yandan lojistik alanındaki yeni stratejimizi uzak ülkelerle pratikte hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Nitekim, “Ülkemizin lojistik kapasitesinin geliştirilmesi de Orta Vadeli Programın hedeflerinden biridir. Bu bağlamda mevcut koşullara ek olarak ulaşım imkânlarımızı geliştirmek için alternatif güzergah çalışmalarımızı da gündemimize aldık. “ dedi.

Mehmet Muş: Amaç, ihraç edilen malların bir an önce varış noktasına ulaşmasını sağlamak # 4

“KOLAY ÜRÜN İHRACATI DAHA ÖNEMLİ OLACAK”

Lojistik sektörünün yakın gelecekte daha çok dijitalleşme ve verimliliğe odaklanacağını kaydeden Bakan Muş, şunları kaydetti:

“Bugün, bir düğmeye dokunarak online olarak satın alınan bir ürünün çok kısa bir süre içerisinde dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere ulaştırılması bekleniyor. Bu noktada şirketlerimizin lojistik kabiliyetlerini geliştirmek, özellikle bozulabilir ürünlerin ihracatı, her şey bitti “Bu ürünlerin hava yoluyla taşınmasını kolaylaştırmanın ihracatçılarımızı küresel olarak daha rekabetçi kılacağına inanıyoruz.”

“YIL SONUNDA İHRACAT HEDEFİNE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Ekonomik verilerin olumlu seyrine dikkat çeken Muş, yılın ikinci çeyreğindeki %21,7’lik yüksek büyüme oranının neredeyse yarısının mal ve hizmet ihracatından kaynaklandığını hatırlattı. Sanayi üretim endeksi, üretim kapasitesi endeksi ve ekonomik güven endeksindeki artışa dikkat çeken Muş, Bu verilere göre Orta Vadeli Program’da yıl sonu için 211 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi. dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu