Sağlık

Mehmet Ceyhan: İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir

Profesör Dr. Mehmet Ceyhan, salgın önlemlerdeki rehavet nedeniyle grip vakalarının artacağını ve koronavirüsü olan kişilerin bile grip virüsünü taşıyacağını söyledi.

Mehmet Ceyhan: Her iki virüs de vücutta aynı anda bulunabilir

Profesör Dr. Çok nadir görülen virüsleri hatırlatan Mehmet Ceyhan, grip mevsimi öncesi değerlendirmelerde bulundu. Profesör Dr. Ceyhan dedi ki:

“GRUP VE KORON AYNI VÜCUTTA BULUNABİLİR”

“Türkiye’de henüz grip mevsimi başlamadı, henüz grip vakamız yok. Şu anda böyle bir vaka yok ama teorik olarak mümkün. Delta varyantı o kadar yaygın ki halen 500 bin civarında aktif var. 90’da “Onların yüzdesi aşağı yukarı asemptomatik” diyoruz. “Bu, ‘toplamda yaklaşık 5 milyon aktif vaka var’ anlamına geliyor. Geçen yıl çok nadirdi. Gördüğümüz birçok virüs bu yıl büyüyor. Bunun tek nedeni bu yıl da eskisi gibi maske ve mesafe kuralına artık uymamamızdır.Grip, Soğuk algınlığından örnek aldığımızda birçok virüste birden fazla virüs olduğunu görüyoruz. vakalar. Her iki virüs de vücutta aynı anda bulunabilir, biri hastalığa neden olabilir, diğeri ise sadece boğazda çoğalabilir. ama ikisi aynı anda olamaz. Hastalığa aynı anda sadece bir virüs neden olur, ancak bir kişinin boğazında PCR testi yaptığınızda birden fazla virüs bulabilirsiniz. “Teorik olarak koronavirüs olabilir, grip virüsü olabilir, grip olabilir ama aynı zamanda koronavirüs boğazınızda olabilir.”

Mehmet Ceyhan: Her iki virüs de vücutta aynı anda bulunabilir #1

“GRİP ARTI KORONAVİRÜS VAKASINI BU YIL GÖRECEK”

Profesör Dr. Ceyhan, bu yıl grip mevsiminin başlamasıyla bu tablonun ele alınabileceğini ve şu ifadelerin kullanılabileceğini söyledi:

“Grip mevsimi başladığında muhtemelen bunu yaşayacağız. Güney Yarım Küre’de grip virüsü geçen yıla göre arttı. Bizden önce grip mevsimini yaşıyorlar. Sadece illerde değil bu yıl grip vakalarında artış göreceğiz. Kuzey Yarımküre, ancak geçen yıl virüsle ilgili yalnızca bir doğrulanmış vakamız vardı, bu yıl muhtemelen bunun çok üzerinde olacak, bu yüzden insanlar grip aşılarını yaptırmayı ihmal etmemelidir. İki canlı aşı için günler tamamen farklıdır. ne aşı ne de koronavirüs aşısı canlı aşı.Bu yıl grip ve koronavirüs vakaları göreceğiz.Bizim beklentimiz bu açıdan bakarsak grip tablosunun eskisinden daha ciddi olacağı yönünde. koronavirüsün diğerlerinden daha ciddi bir resmini kapsıyor “.

ÜMIT SAVAŞÇI: “BU YIL GRİ AŞISI TAVSİYE ETMİYORUZ”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, grip vakalarının 15 Ekim’den itibaren görülmeye başlayacağını belirtti. “Grip mevsimi henüz gelmedi, grip vakalarımız genel olarak 15 Ekim’de başlıyor. Şu anda aşı olmayı önermiyoruz. Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulu ile görüşecek ve görüş bildirecek. Her ne kadar dikkat etmesek de bazı kurallara, maskelere, el hijyenine, okullarda sınıf havalandırmasına, mesafeye “Korunduğu için bu yıl çok fazla grip vakası beklemiyoruz. deyimini kullandı.

Mehmet Ceyhan: Her iki virüs de vücutta aynı anda bulunabilir #2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu