Gündem

MEB, 81 ile ‘Kullanılabilecek Eğitsel Materyaller’ konulu yazı gönderdi

Milli Eğitim Bakanlığı 81’e yazı göndererek bakanlık tarafından dağıtılan ders kitapları ve yardımcı kaynaklar dışındaki materyallerin okullarda tanıtımına izin verilmemesini istedi.

MEB, 81 ile

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 81 il milli eğitim müdürlüğüne “Kullanılabilir eğitim materyali” konulu resmi yazı gönderdi.

Bakanlığa bağlı okullarda okutulacak ders kitapları ve diğer eğitim araçlarının Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilerek “Tebligat Gazetesi”nde yayımlandığı hatırlatıldı.

“EĞİTİM ARAÇLARI BAKANLIK TARAFINDAN ATANMAZ”

Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin “Milli Eğitim Bakanlığı”nın “Öğrenciler tarafından göz ardı edilmemesi gereken kitaplar” başlıklı 37. maddesinde, “Bakanlık tarafından belirtilmeyen ders kitapları ve öğretilecek diğer eğitim araçları öğrenciler tarafından göz ardı edilemez” Şuna dikkat çekildi:

“Bu madde hükmüne ve daha önceki uyarılara rağmen, Bakanlığımızdan gelen yorumlarda sınıfta ek materyallerin (öğrenci çalışma kitabı, öğretmenlere ve öğrencilere yardımcı olacak yazılı ve elektronik ortamda her türlü ders materyali) kullanıldığını ortaya koymuştur. Ödev. bu materyallerden verildiği için velilere de bilgi veriliyor.Tabii ki eğitim materyali almak zorunda kaldılar.

Öğrenme-öğretme süreçlerinde uygun eğitim materyallerinin kullanılması. Bilgileri ezberleme ve pekiştirme, öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştırma ve zenginleştirme ve derse katılımlarını artırma açısından önemli katkılar sağlar. Bu nedenle öğretmen ve öğrencilerimize dağıtılan ders kitaplarına ek olarak, makalemizin ekinde yer alan listede detaylandırılan farklı eğitimsel özellik ve amaçlara sahip ek kaynaklar da Bakanlığımızca yayımlanarak öğrenme-öğretme sürecini desteklemek üzere kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

“EBEVEYNLER İÇİN MALİ İTİRAZ YARATACAK UYGULAMALARDAN KAÇININ”

Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtılan ders kitapları dışındaki materyaller ve ek katalogda yer alan ek kaynaklar. Okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtıma izin verilmemeli ve velilere maddi yük oluşturacak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu bağlamda yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin bu konuda bilgilendirilmesini rica ederim.

MEB 81#1 ile kullanılabilecek Eğitim Materyali için makale gönderdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu