Teknoloji

Mars’ın Jezero Krateri’ndeki kayalar volkanik kökenli çıktı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından Mars’a gönderilen Perseverance keşif aracı, Mars’ın Jezero kraterindeki kayaların volkanik kökenli olduğunu belirledi.

Mars'taki Jezero kraterindeki kayaların volkanik kökenli olduğu ortaya çıktı.

NASA tarafından geliştirildi kalıcılık Araç (Azim) 30 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 18 Şubat 2021 gecesi kızıl gezegendeki Jezero kraterine indi.

Jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha önce yaşam olup olmadığını ve biyolojik izlerini inceleyen sebat, yaptığı keşiflerle zaman zaman şaşırtıyor.

TAŞLAR NASIL OLUŞTURULDUĞU İLE İLGİLİ İLK BİLGİLER

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yapılan açıklamada, Perseverance sayesinde Mars’taki Jezero kraterinde en eski kayaların nasıl oluştuğu hakkında bilgi oluşturulduğu belirtildi.

MARS

TAŞLAR VOLKANİK KAYNAKLIDIR

Jezero kraterindeki kayaların volkanik kökenli ve antik lav akıntılarıyla oluştuğu sonucuna varan bilim insanları, bu keşfin güneş sisteminin tarihi hakkında yeni bilgiler sağlayacağını söylediler.

Bilim adamları ayrıca kraterdeki kayaların su ile birçok kez etkileşime girdiği ve bazılarının organik moleküller içerdiği sonucuna vardı.

Perseverance’ın Mars’a gönderilen araçlar arasında en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olan kızıl gezegene yeni görevi, altyapıda 2,4 milyar dolara, aracın inişini ve işletilmesini sağlayan sistemde ise 300 milyon dolara mal oldu.

ısrar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu