Gündem

Malazgirt’te 1071’den 2071’e Zaman Tüneli Müzesi açıldı

Muş’un merkez ve Malazgirt ilçesinde yapımı tamamlanan “Arkeoloji” ve “1071’den 2071’e Zaman Tüneli” müzeleri, ziyaretçilerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

Malazgirt'te 1071'den 2071'e kadar açılan Zaman Tüneli Müzesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen iki katlı tarihi taş bina, Muş Arkeoloji Müzesi’ne dönüştürülerek yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Müzede Kalkolitik, Tunç ve Demir Çağları, Helenistik, Roma, Doğu Roma İmparatorluğu, İslam ve Osmanlı dönemlerinin yanı sıra yakın tarihe ait çok sayıda eser sergilenmektedir.

MALAZGİRT SAVAŞINDAN GÖRÜNTÜLER VAR

Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı Malazgirt’te yapımı tamamlanan Malazgirt Müzesi, 1071’den 2071’e Kadar Zaman Tüneli, modern bir müzecilik anlayışıyla tasarlandı.

Müze, Selçuklulardan günümüze tarihi dönemleri yansıtan animasyon üniteleri, Sultan Alparslan’ın heykeli ve Malazgirt Savaşı’na ait görsellerle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Malazgirt'te 1071'den 2071'e kadar açılan Zaman Tüneli Müzesi #1

15 TEMMUZU UNUTMADI

Panoramik Müze’de terör örgütü Fetullah/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016’da düzenlediği hain darbe girişimine karşı verilen mücadelenin animasyonları yer alıyor.

2.000 YAKLAŞIK ESERİM SERGİLENİYOR

İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Şengül, Muş’un adeta bir açık hava müzesi olduğunu söyledi.

Şengül, kent merkezinde ve Malazgirt bölgesinde inşa edilen iki müzenin vatandaşlara hizmete açıldığını söyledi.

“4 bin 700 metrekarelik bir alana dönüştürülen tarihi binayı Muse Müzesi’ne çevirdik. Çevre illerimizde bulunan müzelerde 2 bin civarında Muse objesini tespit edip müzelerimize aktardık. Eserlerimizi sergilemeye başladık. , etnografik, Sultan Alparslan ve 1071 Malazgirt Muharebesi “Savaşı anlatan teşhir salonları ve çocuk kütüphanesi var. Görselli bilgilendirme panoları var.”

Malazgirt'te 1071'den 2071'e kadar açılan Zaman Tüneli Müzesi # 2

MALAZGIRT MİNYATÜRLERİ

Şengül, Malazgirt Müzesi’nin 17 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu ve Türk tarihini özetleyen panoramik bir müze olduğunu söyledi. “Müzemiz, kültürel mirasımızın nesilden nesile aktarılması ve tanıtılması, geçmişimizin görsel hafızalara ve çeşitli konulara aktarılması açısından çok önemlidir. Müzede kullanılabilecek 80 kişilik oba kütüphanesi, çeşme ve toplantı salonu bulunmaktadır. her türlü etkinlik için 1071 Malazgirt Muharebesi, Selçuklu ve Bizans ordusunun savaş minyatürleri, Osmanlı padişahlarının ve savaş kahramanlarının resimleri bulunmaktadır. dedi.

Malazgirt'te 1071'den 2071'e kadar açılan Zaman Tüneli Müzesi #3

YILLARDIR TURME HİZMETİ İÇİN LÜKS MÜZELER

Çok yönlü müzelerin yıllarca turizme hizmet edeceğini belirten Şengül, şu ifadeleri kullandı:

Osmanlı dönemi, Türkiye Cumhuriyeti dönemi ve savaş kahramanlarının tarihi dokusunu sergileyen Taksim Tramvayı, Bandırma vapuru ve Mustafa Kemal Atatürk heykeli gibi Türkiye’nin farklı bölgelerini temsil eden kültür eşyaları ve objeler var. yanı sıra Cumhuriyet dönemi kadın kahramanlarının fotoğrafları. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve şehitlerimize ait fotoğraflar, yerel halkın gündelik hayatta kullandığı yerel araç ve gereçler, el sanatları ve bölümün kültürel dokusunu yansıtan çeşitli materyallerden oluşan ziyaretçilerin tarihi ve kültürel farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır. maruz bırakılır. Değer katıyor. Diğer müzenin Anadolu’nun kapılarının Türklere açık olduğu bir bölgede olması da bizim için önemli. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu