Ekonomi

Malatya’da kayısı çekirdeğinden kurabiye yok satıyor

Taze kayısı ile birlikte hem iç pazarda hem de ihracatta en güçlü ürünler arasında yer alan kuru kayısı, tohumları önce kuruyemiş mağazalarına girmiş ve artık gıdaya dahil edilmiştir.

Malatya'da kayısı çekirdekli kurabiye satılmıyor

Kayısının her çeşidinin ürün değeri yüksek olmakla birlikte tohumları birçok şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Tescilli kayısı çekirdeklerinden yapılan kurabiyeler çok değerliydi.

Başka bir isim “Dünya kayısısının başkenti” Geçmişten günümüze sofralardan eksik olmayan bir şehir olan Malatya’da, Malatya KurabiyeleriHamura tescilli kayısı çekirdekleri eklenerek yeni bir lezzet elde edildi.

TATLIDAN HASTANEYE UYGULAMAYI GENİŞLETİN

Halkın ağzını tatlandıran kayısı ve çekirdekleri, tatlılardan pastanelere, kompostodan kayısı bağışına kadar şehrin birçok alanında kullanılmaktadır.

Malatya'da satılık kayısı kurabiyesi yok #1

MALATYA KURABİYESİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE GELİYOR

geçmişten günümüze yapılan Malatya Kurabiyeleri Ana eller, ürünleri büyük kazanda karıştırarak, hamuru bir süre dinlendiriyor. Hamur daha sonra makine yardımıyla un haline getirilen kayısı çekirdekleri ile bir araya getirilir.

Malatya'da satılık kayısı kurabiyesi yok # 2

EŞİT PARÇALARDA KESİLMİŞ VE TASARLANMIŞTIR

Silindir şeklinde olan kayısı hamuru eşit parçalara bölünerek yuvarlanarak şekil verilir.

Tepsiye dizilen kurabiyeler tekrar kayısı çekirdekleri serpildikten sonra fırında pişirilir.

Her geçen gün talebi artan Malatya kayısılı kurabiye ustaları, Türkiye’nin yanı sıra Belçika, Almanya ve ABD gibi dünyanın dört bir yanından gelen siparişleri yerine getirmek için var gücüyle çalışıyor.

Malatya 3 numara kayısılı kurabiye satmıyor

VEROKİN TOHUMLU YENİ LEZZETLİ MALATYA KURABİYELERİ

İşletme sahibi Ahmet Koyun, kayısıdan Malatya kurabiyesi ile şehre yeni bir lezzet kattıklarını söyledi.

1982 yılından bu yana işi bir aile olarak yürüttüklerini anlatan Çoyun, şunları kaydetti: “Kayısı çekirdeği Malatya’nın özel ürünü olduğu için ek ürünlerle farklılaştırmak istedik. Bazı testler yaptık ve kayısılı kurabiyeler yaptık. Başarılı olduk. Kuru çekirdekler doğal olduğu için ikisini birleştirip doğal bir lezzet elde ettik. “Malatya kurabiyelerinde kayısı çekirdeklerini öğütün ve un şeklinde karıştırın. Daha sonra şekil verin ve kesin. Kayısı çekirdeklerini daldırın ve pişirin”. dedi.

Kayısı çekirdeği Malatya'da kurabiye satmaz #4

“ÇOK İSTEK”

Kurabiyeyi beğendiğini ve talebin arttığını söyleyen Sheep, şöyle devam etti:

“Büyük bir talep var. Belçika, Almanya ve Amerika’ya gönderiyoruz. Şu anda üzerinde çalışıyoruz, Dubai’ye göndereceğiz. Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderiyoruz. İstanbul gibi büyük şehirlere daha çok gönderiyoruz, “Ankara ve İzmir. Müşterilerimizin beklentilerinin üzerinde bir tadı var. Öyle diyor.”

Malatya'da satılık kayısılı kurabiye yok # 5

Malatya ayrıca 6 numaralı kayısı kurabiyesi de satıyor

Malatya'da kayısı çekirdekli kurabiye satılmaz #7

Malatya ayrıca # 8 kayısılı kurabiye satıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu