Ekonomi

Lübnan nüfusunun yarısı yoksulluk sınırının altında

Lübnan’da yapılan bir araştırma, nüfusun yarısının yoksulluk sınırının altında olduğunu ortaya koydu.

Lübnan nüfusunun yarısı yoksulluk sınırının altında

Lübnan, koronavirüs salgınının kapanması ve kısıtlamaların yanı sıra 4 Ağustos 2020’de Beyrut limanında meydana gelen patlama · Ekonomik krizin etkileri yoğunlaşırken, nüfusun büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında kaldı.

Lübnan’da yaşam maliyeti, son 2 yılda yerel para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesi ve ekonomik kriz nedeniyle yükseliyor.

LÜBNAN TARİHİNİN EN ZORLU KRİZİ

2019 yılında ekonomik krizin başlamasından bu yana enflasyonda keskin artışlar görülen ülkede yaşanan krizin, ülke tarihinin en zorlu krizi olduğu bildiriliyor.

YOKSULLUK ÜLKE NÜFUSUNUN %74’ÜNÜ ETKİLEDİĞİNİ DUYURDU

Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) tarafından yürütülen bir araştırma, Lübnan’daki yoksulluk oranının geçen yıl önemli ölçüde arttığını ortaya koydu. Araştırma, yoksulluğun ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 74’ünü etkilediğini açıklarken, Lübnan İstatistik Kurumu yılın ilk 8 ayında enflasyon oranının yüzde 99 olduğunu açıkladı.

Lübnan nüfusunun yarısı 1 numaralı yoksulluk sınırının altında

“ENFLASYON YÜZDE 562 OLDU”

mali Khaled Abu Shakra, “Merkezi İstatistik Servisi tarafından yayınlanan resmi verilere göre, 2018 başından Ekim 2021’e kadar enflasyon yüzde 562 oldu ki bu oldukça yüksek bir oran.

GIDA ENFLASYONU %2.067’DİR.

Aynı dönemde gıda enflasyonu %2.067’ye ulaşırken, giyim enflasyonu %2.050 olmuştur. Bu da hiperenflasyon demektir.” ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu