Ekonomi

Kuyumcular yeni yıla yetki belgesi ile girecek

Yeni yılda kuyumcuları yeni yaptırımlar bekliyor. Bunlardan en önemlisi artık bir yetki belgesine sahip olmalarıdır.

Kuyumcular yeni yıla yetki belgesi ile girecekler.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme kapsamında kuyumculuk yapacakların yılbaşına kadar yetki belgesi ve ustalık belgesi almaları önem arz ediyor.

14 Nisan tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak Bakanlığın hazırladığı Mücevher Ticareti Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

31 ARALIK MÜCEVHERATIN SON GÜNÜ

Yönetmelik, kuyumculuk ticaretinin, işleri adına yetki belgesi almış tüccar, sanatkar ve sanatkarlar tarafından yapılabileceğini düzenlemiştir. Halihazırda faaliyet gösteren kuyumcu şirketlerinin ise mevzuata uygun hale getirilmesi ve 31 Aralık tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekiyor.

ESAS SERTİFİKASI İÇİN BAŞVURU YAPILMALIDIR

Mücevher Ticareti Bilgi Sistemi, Bakanlık tarafından yetki belgesi düzenlenmesi için Eylül ayında oluşturulurken, kuyumculuk ticareti ile uğraşanların bu sistem üzerinden yetki belgesi başvurusunda bulunmaları önem arz etmektedir. Yetki belgesinin yenilenmesi ve iptali de bu sistem üzerinden gerçekleştirilecektir.

kuyumcu

ODA KAYIT, BORÇ YOK, MİSAFİR BELGESİ GİBİ ŞARTLARI MEVCUTTUR.

Vekaletname alabilmek için meslek odasına kayıt olma, gelir veya kurumlar vergisi yükümlülüğü ile vergi dairesine, meslek odaları ve vergi sicilleri arasında kuyumcuya olan vadesi geçmemiş borçlar ve belge sahibi olma şartları aranır.

Hükümdarlık belgesi şartı, kuyumculuk veya kuyumculuk işinde en az bir tam zamanlı çalışan tarafından karşılanabilir.

“5 YILLIK LİSANS SERTİFİKASI OLDUĞUNU BİLMEDEN MAĞAZA AÇTILAR”

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Tsavouskoulou, yetki belgesi almak için mülkiyet belgesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili talimatına göre 5 yıl boyunca kuyumculuk yapanlara beceri belgesi verildiğini kaydeden Tsavouskoulou, bu süreyi tamamlayan meslektaşlarının beceri belgesi almak için sınavlara girdiklerini söyledi. Çavuş, “5 yıldan az bir süre içinde kuyumculuk yapanlara ne olacak? Bu insanlar dükkânlarını mı kapatacak? Düzenleme döneminde doğrudan kuyumculuk yapanlara yetki belgesi verin. Yönetmelik çıkınca bu doğru değil. “Mücevherat yapanlar. Sadece 3 yıl kuyumculuk yapanlar ustalık belgesi alabilirler” diye başvurmak. dedi.

kuyumcu

“VERGİ MÜDÜRÜ OTEL BELGESİ İSTECEK”

Tsavoussoulou, 5 yıldan az süredir takı yapanların düzenlemeden zarar göreceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Nisan ayından bu yana pek çok kuyumcu da açık. Bu kuyumcular yönetmeliği görmezden geliyorlar. Odaya üye olurken, vergi dairesiyle uğraşırken, ruhsat alırken kimse onları uyarmadı, ‘Yapabilirsin’ demedi. dükkân açmayın.’ 5 yıllık ustalık belgesi gerektiğini bilmeden mağaza açtılar. “En azından vergi dairesine başvururken ustalık belgesi istenirse bu şikayetlerin önüne geçilecek. Yakın zamanda yeniden açılanlar mı olacak? Dükkanları tekrar kapatacak mı? Boşluklarını doldurmak ve ticari faaliyetlerini aksatmamak için”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu