Ekonomi

Kuruyemişçilerden kahvede gümrük vergisinin sıfırlanması talebi

Kuruyemişçiler, kavrulmuş kahvede gümrük vergisinin 5 puan indirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bu indirimin kahve fiyatlarına yansıması için verginin geri gelmesini beklediklerini söyledi.

Kuruyemiş dükkanlarından kahveye sıfır gümrük vergisi talep edin

Tüm Kuruyemiş Üreticileri ve Girişimcileri Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Aykut Dinler, Pişmemiş kahvede gümrük vergisinin 5 puan düşürüldüğünü ve sektörleriyle ilgili iddialarını da olumlu karşıladığını belirtti.

DÜNYADA KAHVE FİYATLARI ARTTI

Küresel olarak iklim koşulları ve koronavirüs salgını nedeniyle kahve fiyatları yükselirken, bu gelişme iç piyasaya da yansıdı.

UYGULANAN KAHVE VERGİSİ 5 PUAN İNDİRDİ

Cumhurbaşkanının kararı ile kavrulmamış kahve ithalatına uygulanan gümrük vergileri %13’ten %8’e düşürüldü.

1 numaralı kuruyemişçilerden kahvede gümrük vergisi iadesi talebi

TÜRK KAHVESİNİN TANITIMI

Türkiye 2019’da 152 milyon 200 bin dolarlık pişmemiş kahve ithal ederken, bu miktar geçen yıl 151 milyon dolardı. Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 84 milyon 300 bin dolar ithalat yapıldı. Bu miktar geçen yılın aynı döneminde 83 milyon dolardı.

Türkiye’nin kahve ithal ettiği ülkeler arasında ilk sırayı Brezilya alırken, onu Kolombiya, Etiyopya ve Guatemala izledi.

“KAHVE FİYATLARI YÜZDE 100 ARTTI”

İklim değişikliği nedeniyle kuraklık ve don gibi sorunlardan etkilendiklerini, üretimin düşük kaldığını ve kahve fiyatlarının dünya genelinde yüzde 100 arttığını belirten Dinler, kavrulmuş kahve çekirdeği fiyatının 2 bin 500 dolardan 500 dolara çıktığını söyledi. Ton başına 5 bin dolar. . Dinler, bu gelişmelerden doğal olarak iç pazarın da etkilendiğini söyledi.

“GÜMRÜK VERGİSİNDE 5 PUAN İNDİRİMİ YETERLİ DEĞİL”

Dinler, pişmemiş kahvede gümrük vergisindeki 5 puanlık indirimin fiyatlara daha az yansıyacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu indirimi olumlu bulsak da yüzdenin sıfır olmasını bekliyoruz. Sıfır vergi indirimi piyasayı rahatlatır, sıfıra inerse daha olumlu olur. Fiyatların yüzde 100 arttığı bir ortamda etkisi kahve fiyatlarındaki bu indirimin sertliği olacaktır.Çekirdek kahvesi Türkiye’de kavrulur, öğütülür ve paketlenir. Kahve işlemedeki bu süreç fiyatlara da maliyet olarak yansıyor.Bu sene pahalı kahve içeceğiz diye düşünüyorum ama bu gelişmelerde üretici ve iç piyasadaki oyuncuların suçu yok. Sorun tamamen yurt dışı fiyatlarından kaynaklanıyor. “

Kahvenin Türk kültüründeki önemine de değinen Dinler, kahvenin hem genç hem de yaşlılar tarafından yaygın olarak tüketildiğini söyledi.

Fındık mağazalarından kahvede sıfır vergi talebi # 2

“REBİDİ FİYATLARI DE ARTTI”

İklim değişikliğinin dünyadaki tüm gıda fiyatları gibi kuruyemiş fiyatlarını da etkilediğini belirten Dinler, bu yıl ABD’de badem fiyatlarının geçen yıla göre %30-40 oranında arttığını söyledi. Dinler dedi ki:

“Nohut fiyatları da bu süreçte yükseldi. Biliyorsunuz ki nohuttan beyaz ve sarı leblebi yapılıyor. Bu da sektörümüze önemli bir katkı. Nohut fiyatları da yükseldi. Cumhurbaşkanı’nın kararıyla ‘Nohut’a ithalat vergisi getirildi. Ayrıca yılbaşına kadar restore edildi. Yani nohutta sıfır vergi kuruyemiş sektörü için de geçerli. Faydalı olacak. Bunun nohut fiyatlarına olumlu yansımasını bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu