Ekonomi

Küresel piyasalar bu hafta karışık seyretti

Bu hafta ekonomik olarak güçlü birçok ülkenin merkez bankaları politika faiz oranlarını açıkladı. Küresel piyasalar da merkez bankaları haftasında karışık bir seyir izledi.

Küresel piyasalar bu hafta karıştı

Küresel borsalar bu hafta başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere merkez bankalarıyla kaynaşırken ve Çinli emlak devi Evergrande’nin iflas edebileceği endişesiyle, gözler gelecek haftanın sıkı veri gündemine çevrilecek.

Bu hafta dünya genelinde birçok merkez bankası faiz kararı takip edildi. Merkez bankaları, artan enflasyonist baskılar karşısında “şahin” olarak görülüyordu.

POLİÇE FAİZ DEĞİŞTİRMEYEN MERKEZ BANKALARI

ABD, Japonya ve İngiltere merkez bankaları politika faizini değiştirmezken, Fed Kasım ayında varlık alımına başlayabileceğini belirtti.

EVERGRANDE YAVAŞÇA OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Haftanın ilk yarısında Asya borsalarında satışları artıran Çinli şirket Evergrande’nin ülke ekonomisini olumsuz etkileyebileceği endişeleri, küresel borsaları da olumsuz etkiledi.

Küresel piyasalar bu hafta karıştı #1

SONRAKİ HAFTA İÇİN VERİ TAKVİMİ ÇOK YOĞUN

27 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, Pazartesi günü dayanıklı mal siparişleri ve Dallas Fed Endeksi, Salı günü Fed Powell başkanının Senato’da yaptığı konuşma, Richmond Fed toptan ve endüstriyel hisse senedi endeksleri, Çarşamba günü bekleyen konut satışları ve Başkan Fed Powell’ın Perşembe günkü konuşması, büyümesi ve temel kişisel harcamaları, kişisel gelir, kişisel harcamalar, imalat PMI ve ISM endüstrisi ISM verileri Cuma günü takip edecek.

Küresel piyasalar bu hafta karıştı #2

PPK ÖZET İÇ NOTLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu hafta politika faizini 100 baz puan indirerek %18’e indirirken, önümüzdeki hafta Para Politikası Kurulu (MPK) toplantısının özeti takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu