Teknoloji

Küresel ısınmayı önlemek için fosil yakıtlar yer altında kalmalı

Bilim adamlarına göre, iklim hedeflerine ulaşmak için karbon rezervlerinin yüzde 90’ı bodrumdan yüzeye taşınmamalıdır.

Küresel ısınmayı önlemek için fosil yakıtlar yeraltında kalmalı

Küresel ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıklarının sürekli artması buzulların yavaş yavaş yok olmasına ve Dünya’nın tehlike altına girmesine neden oluyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) · 2020’de dünyanın 2016 ve 2019’dan sonra en sıcak üçüncü yılını yaşadığını duyurdu.

YAKIT MADDESİ YERALTINDA OLMALIDIR

Nature dergisinde yayınlanan bilimsel bir araştırma, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili hedeflere ulaşmak için fosil yakıtların büyük ölçüde yeraltında kalması gerektiğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 60’ı ve kömür rezervlerinin yüzde 90’ının yeraltından çıkarılmaması gerekiyor.

Küresel ısınmayı önlemek için fosil yakıtlar yeraltında kalmalıdır #1

Araştırmaya göre fosil yakıtların üretimi 2020’de zirve yapacak ve 2050’ye kadar her yıl %3 azalacak.

University College London (UCL) Öğretim Üyesi Dr. Steve Pai”“Koronavirüs salgını sırasında fosil yakıtların üretiminde önemli bir azalma gözlemledik ama normale dönüyor.” dedi.

BM İKLİM KONFERANSI KASIMDA’DA

Önümüzdeki Kasım ayında Glasgow’da yapılacak olan 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Tarafları Konferansı (COP26), tüm ülkelerin iklim hedefleri doğrultusunda hangi adımları attığını tartışacak.

2015 yılındaki Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ulaşılan en net iklim hedeflerini ortaya koydu.

Bu nedenle iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini kısmen durdurmak için dünya sıcaklığındaki artışın 1,5 derecede tutulması gerekiyor.

Küresel ısınmayı önlemek için fosil yakıtlar yeraltında kalmalıdır # 2

GÖSTERİLER 2030’DAN NEFRET ETMELİ

Küresel ısınmayı 1,5 santigrat dereceye düşürmek için ülkeler, 2030 yılına kadar emisyonlarını yarıya indirmeli ve planlarının merkezine sıfır emisyonlu yol haritalarını koymalıdır.

Atmosfere salınan karbon emisyonlarının yoğunluğu 2019 yılında son 2 milyon yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2019 yılında metan ve azot oksit sera gazlarının konsantrasyonları 800.000 yılın en yüksek seviyesindeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu