Ekonomi

Kuraklık buğday rekoltesi düşünce un fiyatları arttı

Un fiyatlarındaki artışın ülke genelinde yaz kuraklığından kaynaklandığını belirten Denizli Eşme Hububat Odası Başkanı, kaybın %70’e ulaştığını belirtti.

Kuraklık buğday hasadı düştüğünde un fiyatları arttı

Denizli Hububat Odası Başkanı Himmet Eşme, yaz aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle buğday rekoltesinin düştüğünü ve bunun fiyatlara yansıdığını söyledi.

“Buğday verimi yüzde 70 azaldı”

Yaz aylarında gözlenen aşırı sıcak ve kurak hava nedeniyle, Türkiye genelinde ve Denizli’de buğday veriminde yüzde 70’lik bir düşüş yaşandı.

“UNUN EKMEK 25 KG TORBADA 95 95 Σ SATILDI 180 Λ”

Başkan Eşme, yazın 25 kiloluk çuvallarda λί 95’e satılan ekmeklik unun artık λί 180’e satıldığına dikkat çekti. “Yazın kuraklıktan dolayı buğdayımız yoktu. Şu anda vatandaşlarımız ne zaman gelse tepki alıyoruz. Fiyatları yükselttiğimizi görüyorlar. Ancak buğday rekoltesi çok düşük olduğu için vatandaşlar bunun farkında değil. Her ziyaretçi “yürüyüş yapıyorsunuz” diye bizi uyarır. Bize sinirli geldiğinde dükkânı terk ediyor.

Kuraklık buğday mahsulü 1 numaraya düştüğü için un fiyatları yükseldi

50 KIL UN FİYATI 220 HATTAN 400 HATTA ARTIYOR

Ekmeğin fiyatı 2,5 lirayken 50 kilo unun fiyatı 220 liraydı. Şu anda 50 kilo unun maliyeti 400 lira civarında. Yıl başında ekmek fiyatlarının tekrar güncelleneceğini tahmin ediyorum. Unun güncel fiyatı 25 kg un için yaklaşık 180 pound. Bir kilo un 7-8 lirayı buluyor, çok zor durumdayız.

Kuraklık buğday mahsulü 2 numaraya düştüğü için un fiyatları yükseldi

GİRİŞ YAPILMALIDIR

Şu anda devletimizin yurt dışından ithalat yapması gerekiyor. “Buğday temin edilmeli, ekmek ve un fiyatlarına bakılmalıdır.” dedi.

Kuraklık buğday mahsulü 3 numaraya düştüğü için un fiyatları yükseldi

Kuraklık buğday mahsulü 4 numaraya düştüğü için un fiyatları yükseldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu