Sağlık

Koronavirüsün böbrek hastalarına etkileri

Birçok hastanın böbrek yetmezliği geliştirmesine neden olabilen koronavirüs enfeksiyonu, özellikle böbrek nakli yapılan hastalarda oldukça ciddi olabilir. Koronavirüsün böbrekler üzerindeki etkileri aşağıdadır.

Koronavirüsün böbrek hastaları üzerindeki etkileri

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu koronavirüs enfeksiyonu böbrekleri doğrudan etkileyebilir ve enfeksiyon böbrek hastalığı olan hastalarda daha şiddetli olabilir.

Böbrek, koronavirüsün ana hedef organlarından biridir ve farklı bilimsel çalışmalardan elde edilen veriler bunu doğrulamaktadır. Koronavirüs tedavisi görenlerin çoğunda böbrek fonksiyonu bozuldu.

Koronavirüs bazı kişilerde asemptomatik olarak gelişirken bazı kişilerde solunum problemlerinden çoklu organ disfonksiyonuna kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Semptomlar çok farklıdır (ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, nefes darlığı, konjonktivit) ve bazı hastalarda hastalık zatürreye, solunum yetmezliğine ve ölüme kadar ilerleyebilir. Bu gelişme, sitokin fırtınası olarak bilinen inflamatuar bir durumla ilişkilidir.

Koronavirüs akciğerleri enfekte eder ve zatürreye neden olabilir, ancak kalp, sindirim sistemi, sinir sistemi ve böbrekler gibi birçok organ ve sistemi de etkileyebilir.

Koronavirüsün böbrek hastaları üzerindeki etkileri #1

KORONAVİUS BÖBREKLERİ ETKİLİYOR

Koronavirüs salgınının başlangıcından elde edilen içgörülerden biri, koronavirüsün sadece böbrek hastalığı teşhisi konan kişilerin böbreklerine değil, herkesin böbreklerine de zarar verme yeteneğine sahip olmasıdır. Bu mümkündür, çünkü böbrek hücreleri (özellikle tübüler olanlar), virüsün hücrelere girmek ve onları enfekte etmek için bağlandığı bir reseptör oluşturan yüksek miktarlarda spesifik bir protein (ACE2) üretir.

Bu durum birçok hastanın böbrek yetmezliği geliştirmesine neden olur. Çalışmalarda, koronavirüs ile enfekte sekonder akut böbrek yetmezliği olan hastalar açıkça daha kötü bir prognoz gösterdi.

Bu insanların bazılarının diyalize bile ihtiyacı var. Ayrıca bazı durumlarda akut böbrek yetmezliği kronik böbrek yetmezliğine yol açar. Bu bozulma ilerleyici olabilir veya olmayabilir, ancak hastada kronik böbrek hasarı gelişir. Ancak böbreğin her zaman belirli bir iyileşme yeteneği vardır, bu nedenle kalıcı böbrek hasarı yaygın değildir.

Koronavirüsün böbrek hastaları üzerindeki etkileri #2

KORONAVİ’NİN BÖBREK HASTALARINA ETKİLERİ

Koronavirüsün sağlıklı bireylerin böbreklerini etkilediği göz önüne alındığında, çok büyük böbrek hastalarında etki daha da fazladır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin kronik böbrek hastalığına (KBH) sahip olabileceği tahmin edilmektedir. KBH olan birçok hasta, altta yatan bu hastalık nedeniyle koronavirüs ile böbrek fonksiyonlarında akut bozulma yaşar.

Bu bozulmanın nedeni diyalize ihtiyacı olanlar ve özellikle böbrek nakli ön planda olan KBH’li hastaların bağışıklığının baskılanmasıdır. Koronavirüs ile enfekte olduğunda, hastalığın seyri oldukça ciddi olabilir. Ne yazık ki, koronavirüs bulaşmış bir hastanın nakil veya diyaliz alma riski artar. Böbrek hastaları, koronavirüsten ölüm riskinin en yüksek olduğu grupta yer alıyor.

Böbrek nakli hastaları tarafından vücutlarının organı reddetmesini önlemek için alınan immünosupresif ilaçlar, koronavirüs tarafından üretilenler gibi enfeksiyonlara karşı savunmalarını koruyan ilaçlardır. Bununla birlikte, diyalize ihtiyacı olan KBH hastalarının virüslere, bakterilere ve diğer tehditlere karşı savunmaları da azalmıştır. Diyalize giren hastalarda bir dereceye kadar immün yetmezlik vardır, kısmen bağışıklığı baskılanmış olarak kabul edilebilir ve bu nedenle koronavirüs ile enfekte olduklarında hastalık daha kötü bir seyir gösterir.

Koronavirüsün böbrek hastaları üzerindeki etkileri # 3

TEMEL SİLAH: AŞI

Örneğin böbrek hastalığı olan en savunmasız hastalar için bir koronavirüs aşısı şiddetle tavsiye edilir. Değişen bağışıklık durumları nedeniyle, böbrek hastaları koronavirüse karşı daha az antikor geliştirme eğilimindedir.

Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar, böbrek replasman tedavisi gören kişilerin üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyduğuna dair yeterli kanıt olduğuna inanıyor. Bazı uzmanlar, hepatit B virüsü enfeksiyon aşısı gibi diğer aşılarda olduğu gibi, ilerlemiş kronik böbrek hastalığı olan kişilere immünolojik olarak daha yüksek bir doz ve bazen ek bir doz verilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Koronavirüsün böbrek hastaları üzerindeki etkileri #4

BÖBREK SORUNLARI AYLARCA DEVAM EDEBİLİR

Çok büyük bir çalışma, hastaların bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulduktan sonra böbrek sorunlarının aylarca sürebileceğini ve bazı hastalarda hasarın böbrek fonksiyonlarında önemli bir azalmaya yol açabileceğini göstermektedir.

Amerikan Nefroloji Derneği Dergisi’nde 1 Eylül’de yayınlanan çalışma, hastaların başlangıçta daha uzun süre böbrek hasarına maruz kalma riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Virüsü olan ve daha az şiddetli bir enfeksiyonu olan kişiler bile böbrek hasarına karşı savunmasız olabilir. Çalışmanın yazarlarından biri, Yale Üniversitesi’nde bir nefrolog ve tıp profesörü olan F. Perry Wilson, “Genel olarak, böbrekle ilgili birçok önemli olayın riskinin arttığını görüyoruz. Ve beni en çok şaşırtan şey, bunların devam etmesi.” dedi.

Böbrekler, vücuttaki kan dolaşımından toksinleri ve fazla sıvıyı uzaklaştırmada, sağlıklı kan basıncını korumada ve elektrolitlerin ve diğer önemli maddelerin dengesini düzenlemede önemli bir rol oynar. Böbrekler iyi veya verimli çalışmadığında sıvılar birikir ve iltihaplanmaya, yüksek tansiyona, zayıf kemiklere ve daha birçok soruna neden olur.

Kalp, akciğerler, merkezi sinir sistemi ve bağışıklık sistemi zayıflayabilir. İleri vakalarda diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir. Böbrek sorunları da ölüme neden olabilir.

Sağlık sisteminden alınan hasta kayıtlarına dayalı olarak yapılan bu yeni çalışmada, 1 Mart 2020 ile 15 Mart 2021 tarihleri ​​arasında koronavirüs testi pozitif çıkan 89 bin 216 kişinin bilgilerinin yanı sıra, koronavirüs testi pozitif çıkan 1 milyon 637 bin 467 kişinin bilgileri analiz edildi. koronavirüs.

Araştırma ve geliştirme direktörü Ziyad Al-Aly, enfeksiyondan 1 ila 6 ay sonra, koronavirüsten kurtulanların böbrek hasarı veya böbrek fonksiyonlarında koronavirüs olmayanlara göre yaklaşık yüzde 35 daha fazla bozulma olduğunu söyledi.

Böbrek fonksiyon bozukluğu olan birçok kişinin ağrı veya başka semptomlar yaşamadığına dikkat çeken uzmanlar, insanların koronavirüsün böbrekler için bir risk faktörü olduğunun farkında olması ve böbrek hasarı konusunda çok dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu