Sağlık

Koronavirüsten 75 kat daha ölümcül: Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Hindistan’da 12 yaşındaki bir çocuğun Nipah virüsünden öldüğü bildirildi. Ardından “Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?” sorularına verilen cevaplar. merak konusu oldu.

Koronavirüsten 75 kat daha ölümcül: Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

The Sun’a göre, Hindistan’ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki bir çocuk yarasa tarafından bulaşan Nipah virüsüne yakalandı.

Geçen hafta yüksek ateşle hastaneye kaldırılan çocuğun durumunun hafta sonu ağırlaştığı ve hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ölen çocukla temas halinde olan 188 kişinin kimliği belirlendi, bunlardan 20’si “yüksek riskli” olarak sınıflandırıldı.

Kerala Sağlık Bakanı Vina George, enfeksiyonun Cumartesi günü Ulusal Viroloji Enstitüsü (NIV) tarafından doğrulandığını söyledi.

Bu durumun ardından Nipah virüsü kamuoyunun incelemesine konu oldu. Peki Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Nipah virüsü bulaşıcı mıdır? İşte detaylar …

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik bir virüs olan Nipah virüsü (NiV), kontamine gıdalar yoluyla veya doğrudan insanlar arasında da bulaşabilir.

Enfekte bireylerde asemptomatik (subklinik) enfeksiyondan akut solunum yolu hastalığına ve ölümcül ensefalite kadar çeşitli hastalıklara neden olur. Virüs ayrıca domuz gibi hayvanlarda ciddi hastalıklara neden olabilir ve bu da çiftçilerde önemli maddi kayıplara neden olabilir.

Nipah, koronavirüsten 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, beyinde şiddetli şişlik, kusma ve nöbetler gibi semptomlarla kendini gösteren virüsün potansiyel olarak bir pandemiye neden olabileceği konusunda uyardı.

Koronavirüsten 75 kat daha ölümcül: Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?  #a

NIPACH VİRÜSÜ NEREDE GÖRÜNÜYOR?

Malezya’nın Nipah bölgesinde ilk olarak bir salgınla başlayan bu virüsün biyolojik bir silah olduğu yönünde de iddialar var. Ağırlıklı olarak Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş’te bulunan Nipah virüsünün meyve yarasaları yoluyla bulaştığı bildiriliyor.

Koronavirüsten 75 kat daha ölümcül: Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?  # 2o

NİPAH VİRÜSÜ İÇERİR Mİ, NASIL BULANIR?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “dünyanın en bulaşıcı 10 enfeksiyonu” listesinde yer alan Nipah virüsünün her an patlayabileceği bildirildi. Hastalığın virüsün bulaşması için yaklaşık 45 gün gibi uzun kuluçka süresi, enfekte olmuş bir kişinin hasta olduğunun farkında olmadan onu bulaştırması için büyük bir fırsat olduğu anlamına gelir.

İkincisi, farklı hayvan türlerini enfekte eder ve bu da hastalığın yayılma olasılığını artırır. Ayrıca hastalık doğrudan temas veya kontamine gıdaların tüketilmesi yoluyla da bulaşabilir.

Koronavirüsten 75 kat daha ölümcül: Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?  # 3

NİPAH VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsan enfeksiyonları asemptomatik enfeksiyon, akut solunum yolu enfeksiyonu (hafif ila şiddetli) ve ölümcül ensefalitten oluşur. Enfekte kişilerde başlangıçta ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, kusma ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri semptomlar gelişir. Bunu baş dönmesi, uyuşukluk, bilinç bozukluğu ve akut ensefaliti gösteren nörolojik belirtiler izleyebilir. Bazı kişilerde atipik pnömoni ve akut solunum sıkıntısı da dahil olmak üzere ciddi solunum problemleri gelişebilir.

Şiddetli vakalarda ensefalit ve nöbetler meydana gelir ve 24-48 saat içinde komaya dönüşür. Kuluçka süresi 4-14 gün arasında değişse de 45 güne kadar kuluçka süresi bildirilmiştir.

Akut ensefalitten kurtulanların çoğu tamamen iyileşir. Bununla birlikte, hayatta kalanların bazılarında nörolojik sonuçlar bildirilmiştir. Hastaların yaklaşık yüzde 20’si nöbetler ve kişilik değişiklikleri gibi nörolojik durumlar yaşar.

Koronavirüsten 75 kat daha ölümcül: Nipah virüsü nedir, belirtileri nelerdir?  # 4

NİPAH VİRÜS AŞISI VAR MI?

Şu anda Nipah (NiV) enfeksiyonu için herhangi bir tedavi lisansı bulunmamaktadır. Tedavi, dinlenme, hidrasyon ve ortaya çıkan semptomların tedavisi dahil olmak üzere destekleyici bakımla sınırlıdır.

Bununla birlikte, NiV enfeksiyonlarını tedavi etmek için geliştirilmekte ve değerlendirilmekte olan immünoterapötik tedaviler (monoklonal antikor tedavileri) bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu