Sağlık

Koronavirüs sonrası oluşan kalp tutulumuna dikkat

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ersin Sarıçam, koronavirüsü atlatmasına rağmen çarpıntı, yorgunluk gibi şikayetlerin kalp krizinin habercisi olduğunu vurguladı.

Koronavirüs sonrası kalp krizine dikkat!

Koronavirüse yakalanmış kişilerde daha sonra başka hastalıklar da ortaya çıkmaya başlayabilir. Beynin yaygın sislenmesine ek olarak, kalp krizine bağlı ani ataklar gelişebilir.

Doç. Dr. Ersin Sarıçam, Covid-19 salgınının ana hedefinin akciğerler olduğunu açıkladı. Sarıçam, iyileşen hastaların orta vadede kalp krizinin hedef organ olarak görüldüğünü vurguladı. Sarıçam, çarpıntı ve yorgunluk şikayeti olan birçok hastanın şikayetlerinin çoğu zaman psikolojik kabul edilse de enfeksiyondan kurtulmuş olmalarına rağmen bu şikayetlerin aslında kalp krizinin habercisi olduğunu vurguladı.

Coronavirüs # 1'den sonra kalp krizine dikkat edin

HASAR Ani Ölüme Neden Olabilir

Ayrıca Doç. Dr. Uluslararası bir dergide yayınlanan Sarıçam, Kovid-19 sonrası dönemde çarpıntı, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetleri olan hastaların kardiyak MR ve PET incelemelerinde kalp kasının belirli bölgelerindeki hücrelerin etkiden zarar görmediğini söyledi. . virüsün, ancak etkin olmayan kaldı. Sarıçam, hastaların bu hareketsizlik alanları nedeniyle gelecekte ani ölüm ve kalp yetmezliği açısından tehlikeli görülen çarpıntı ve yorgunluk yaşadıklarını söyledi.

Koronavirüs # 2 sonrası kalp krizine dikkat edin

ASPİRİN DOKTOR KONTROLÜ ALTINDA TÜKETİLEBİLİR

Doç. Dr. Sarıçam, bu hastalarda kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan endotel adı verilen hücrelerde de pıhtılaşmayı önleyen önemli bir madde olan nitrik oksit (NO) düzeylerinin düşük olduğunu açıkladı. Bu azalmanın tromboz ve emboli olaylarının mekanizmasını açıkladığının düşünüldüğünü ve bu nedenle Kovid-19 sonrası hastalarda aspirin kullanımının önemli olduğunu vurguladı. Sarıçam, yaptıkları incelemeye göre bu sonbahar sürecinin en az 6 hafta sürdüğünü söyledi.

Doç. Dr. Sarıçam, Covid-19 sonrası egzersizden şikayetleri, nabız ve yorgunluk hissi yaşayan kişilerin kardiyoloji uzmanına muayene olması gerektiğini, kalp krizi şüphesi varsa ilgili kan tahlillerini ve gerekirse görüntüleme işlemlerini yaptırmalarının önemini hatırlatarak konuşmasını sonlandırdı. yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu