Sağlık

Koronavirüs, pıhtılaşma riski olanlarda ağır seyrediyor

Koronavirüs enfeksiyonu sırasında ve sonrasında ortaya çıkan ciddi komplikasyonlar oldukça ciddi ve uzun süreli olabilmekte ve pıhtılaşma riski olanlar bu grupta ön plana çıkmaktadır.

Koronavirüs pıhtılaşma riski taşıyanlarda ciddi

Salgının başlangıcından bu yana, koronavirüs enfeksiyonunun farklı insanlarda öngörülemez bir şekilde geliştiği gösterilmiştir. Ayrıca uzmanlar en başından beri bu virüsün özellikle yaşlılar ve diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi altta yatan sağlık sorunları olan kişiler için tehlikeli olduğu konusunda uyardılar. Bu grup, koronavirüs ile enfekte olurlarsa ciddi komplikasyonlar yaşama riski daha fazla gibi görünüyor.

Önceki birçok çalışma, diyabet, kronik akciğer hastalığı, inflamatuar ve kardiyovasküler hastalıklar gibi altta yatan sağlık sorunları olan kişilerin koronavirüsün olumsuz etkileri için daha büyük risk altında olduğunu bildirmiştir.

Pıhtılaşma riski taşıyanlarda koronavirüs ciddi # 1

KAPLAMA RİSKİNİ ARTIRIR

Yeni bir çalışma, genetik olarak pıhtılaşmaya yatkın olanların koronavirüs enfeksiyonu ile varisli damarlar ve tromboflebit geliştirebileceğini düşündürmektedir. Varisli damarlar bir damar iltihabıdır ve tromboflebit, bir kan pıhtısının oluşmasına ve bir veya daha fazla damarın tıkanmasına neden olan inflamatuar bir süreci ifade eder. Bu genellikle ayakları etkiler.

Avrupa’da 400.000 kişiyle yapılan bir ankette, koronavirüs-pıhtılaşma ilişkisine ilişkin en belirgin bulgular şunlardır:

– Bu tür bireylerde varis ve tromboflebit riski yüzde 11 artar.

– Bu tür kişilerde bacakta kan pıhtılaşması riski yüzde 10 artar.

– Akciğerlerde kan pıhtılaşması riski de yüzde 12 artar.

Pıhtılaşma riski taşıyanlarda koronavirüs ciddi # 2

ÖLÜM FİYATLARINI ARTIRIR

Araştırmacılar ayrıca, koronavirüse karşı genel duyarlılığın bacaklarda ve akciğerlerde kan pıhtılaşması riskini artırdığını buldular. Bunlar ölüm oranlarını önemli ölçüde artırır. Buna ek olarak, araştırmalar belirli özelliklere sahip kişilerin de pıhtılaşma açısından yüksek risk altında olduğunu bulmuştur.

– Viral enfeksiyonlarda ve kan pıhtılarında kilit rol oynayan bir beyaz kan hücresi türü olan lenfosit sayısında artış gösterenler.

– Ağır koronavirüs enfeksiyonu vakalarında yaygın olan düşük trombosit sayısı.

– Zayıf akciğer fonksiyonu.

– Obezite, yüksek visseral yağ ve çok geniş bel çevresi.

Araştırmacılar, bu çalışmanın bulgularının yüksek riskli hastaları belirlemeye yardımcı olacağını umuyorlar. Ayrıca, bu çalışmanın bulgularının biyolojik ve klinik değerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu