Sağlık

Koronavirüs ile grip aşısı 14 gün arayla yapılabilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Kozak, özellikle kronik hastalığı olanların grip ve koronavirüs aşıları yaptırması gerektiğini söyledi.

Koronavirüs grip aşısı 14 gün arayla yapılabilir

Havaların soğumasıyla birlikte grip mevsimi de geldi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu yıl geçen yıla göre daha fazla grip vakası bildirileceğini söyledi. Uzmanlar, koronavirüs aşılarının gribe karşı koruma sağlamadığı ve grip aşısının da koronavirüse karşı koruma sağlamadığı konusunda halkı uyarıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak önemli bilgiler paylaştı.

Koronavirüs grip aşısı 14 gün arayla verilebilir #1

BU KIŞ DAHA FAZLA GRİP VAKA GÖRECEKSİNİZ

Geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada büyük bir grip salgını beklediğini ancak böyle bir gelişmenin yaşanmadığını ifade eden Doç. Dr. Nafiz Kotsak, “Dünya Sağlık Örgütü bu yıl geçen yıla göre daha fazla grip vakası olacağını açıkladı. Geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması beklendiği gibi değildi. Bu laboratuvarların değerlendirmeleri Eylül ayında yapılıyor. “İlgili ilaca veriliyor. Üreticiler ay sonuna kadar. Bu aşamadan sonra grip aşısı üretilir. “Aşıyı üreten ülkeler, bu aşıları Dünya Sağlık Örgütü’nün sağladığı bilgiler bağlamında hazırlıyor.” dedi.

Koronavirüs grip aşısı 14 gün arayla yapılabilir #2

HER İKİ AŞI DİĞERİNİ ETKİLEMEZ

Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen yıla göre grip vakalarının daha fazla görüleceğine dair açıklama yaptığını belirten Doç. Dr. Nafiz Koçak şöyle devam etti: “Ancak daha önceki aşı çalışmalarından aldığımız bilgiler bağlamında, koronavirüs aşısı son 1,5 yıldır gündemde olduğu için her iki aşı birlikte verildiğinde ne olacağına dair herhangi bir somut bilgiye sahip değiliz. Ancak yan etkinin hangi aşıya ait olduğunu daha iyi belirleyebilmek için 7 günlük, tercihen 14 günlük bir süre boyunca aşı olmak gerekir, aşı gribi önlemez ve “Grip aşısı koronavirüsü önlemez. Var. Bu konuda farklı çalışmalar var. Değerlendirmelerde grip aşısı olanlarda koronavirüs için PCR pozitifliği %25 daha düşük.” Zıt etkisinin olmadığına dair haberler var. Grip aşısı ne koronavirüsü ne de koronavirüs aşısını engellemez ama insanların aşılara karşı duyarlılığına bağlı olarak sağlığına dikkat eden kişilerin sonuçları da daha iyi oluyor. “

Koronavirüs grip aşısı 14 gün arayla verilebilir #3

AŞI TOPLULUĞUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ ÖNEMLİDİR

Grip aşısının sahip olması gereken öncelikli grup hakkında bilgi veren Doç. Dr. Koçak, “Öncelikle 65 yaş üzeri bağışıklık durumunun düşük olması nedeniyle sağlık profesyonelleri ve kronik hastalığı olan kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz. Ülkemizde olduğu gibi anti-aşılar ve aşılar da kararsız. aşı çok daha yüksek” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere’de mRNA aşıları, enfeksiyon hastalıkları ve spesifik klinik mikrobiyoloji konularında yapılan çalışmalara dikkat çeken Doç. Dr. Nafiz Kotsak, “Kendi kendini kopyalayan mRNA aşısı yaklaşık 20 kişide denenmeye başlandı. Görevleri mRNA aşısının vücutta sürekli olmasını sağlayarak sürekli antikor üretimini sağlamaktır. Sonuçlarını birlikte göreceğiz. Bu durumda, Çalışma, antijenin vücutta uzun süre kalmasını sağlayarak daha fazla ve sürekli antikor üretimini sağlamayı hedefliyor” dedi. ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu