Gündem

Korona aşılarının yüzde 80’i orta ve yüksek gelirli ülkelerde uygulandı

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelindeki koronavirüs aşılarının %80’inin orta ve üst gelirli ülkelerde bulunduğunu açıkladı.

Koronavirüs aşılarının yüzde 80'i orta ve yüksek gelirli ülkelerde yapıldı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında salgındaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

TAÇ NEDENİYLE ÖLÜM ARTTI

Gebregieses, koronavirüs kaynaklı ölümlerin geçen yıla göre arttığını söyledi, “Geçen yıl ekim ayından bu yana her hafta 50.000’den fazla kişi Covid-19’dan öldü ve geçen ay ölümler haftada neredeyse 70.000’e yükseldi.” dedi.

AŞILARIN YÜZDE 80’İ ORTA VE ÜST GİRİŞTE

Aşıların ülkeler arasında eşitsiz bir şekilde paylaşıldığını belirten Ghebreyesus, şunları kaydetti: “Küresel olarak, şu anda 5.5 milyar aşı dozu verildi, ancak yüzde 80’i yüksek ve orta üst gelirli ülkelere verildi.” ifadeleri kullandı.

Orta ve yüksek gelirli ülkelerde verilen koronavirüs aşılarının yüzde 80'i #1

DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELER HEDEFİNE ULAŞAMADI

DSÖ’nün küresel hedeflerini açıklayan Ghebreyesus, şunları söyledi: Hedefimiz bu ayın sonuna kadar dünya nüfusunun en az %10’unu, bu yılın sonuna kadar en az %40’ını ve gelecek yılın ortasına kadar da %70’ini aşılamak.” dedi.

Gabrejeses, yüksek gelirli ülkelerin neredeyse yüzde 90’ının yüzde 10 hedefine ulaştığını ve yüzde 70’ten fazlasının yüzde 40 hedefine ulaştığını kaydeden Gabrejeses, hiçbir düşük gelirli ülkenin her iki hedefe de ulaşamadığını söyledi.

Orta ve yüksek gelirli ülkelerde verilen koronavirüs aşılarının yüzde 80'i # 2

ÜLKELER AŞI DURUMUNU SAKLAMALIDIR

Ghebreyesus, aşı eşitliği konusunda çok tartışıldığını, ancak çok az adım atıldığını kaydetti. “Yüksek gelirli ülkeler 1 milyardan fazla taksit bağışlama sözü verdi, ancak bu taksitlerin %15’inden azı teslim edildi” dedi.

Orta ve yüksek gelirli ülkelerde verilen koronavirüs aşılarının yüzde 80'i #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu