Ekonomi

Konya’da kanser eşi için yetiştirmeye başladığı aronya, geçim kaynağı oldu

“Süper meyve” olarak bilinen aronia’yı kansere yakalanan eşi için yurt dışından getirdiği fidanlarla yetiştirmeye başlayan Tahsin Tosun, tamamen aronia ile yaşadığını söyledi.

Konya'da kanser hastası eşi için büyümeye başlayan Aronia, geçim kaynağı oldu.

Konya’da yaşayan Tahsin Tosun, 6 yıl önce eşine burun kanseri teşhisi konduğunda antioksidan bakımından zengin mor çalının sağlığa faydalarını duymuş.

Ukrayna’dan 200 fidan getiren Tosun, Sarayönü ilçesine bağlı Kurşunlu mevkiinde 6 hektarlık bir bahçe oluşturdu.

Tedavisi devam ederken meyveyi yemeye başlayan eşinin sağlığına kavuşmasının ardından Tosun, bahçeyi genişletmeye karar verdi.

“HAYATIMIZI TAMAMEN ARONIA’DAN YAPIYORUZ”

Tosun, Aronia ile eşinin sağlık sorunları nedeniyle tanıştığını söyledi. Bahçeyi yaklaşık 6 yıl önce oluşturduklarını ifade eden Tosun, şöyle konuştu: Hem kendimiz tüketiyoruz hem de meyvesini ihtiyacı olan insanlara sunuyoruz” dedi. dedi.

Konya'da kanser hastası eşi için büyümeye başlayan Aronia, gelir kaynağı oldu #1

” DİĞER TESİSLERDEN YÜKSEK GELİR SAĞLAR”

Tosun, küçük bir bahçede üretim yapmasına rağmen şunları kaydetti:

“Aronia yetiştiricileri, Türkiye’de yetiştirilen diğer tüm bitkilerden kuruş başına daha fazla gelir elde ediyor. Şu anda, kilosu perakende satış fiyatı taze için 120 lira, kuru meyve için 380 lira. Biz dört kişilik bir aileyiz ve geçimimizi bundan sağlıyoruz. aronia her sene çok rahat..

Sirkesini ve reçelini de biz üretiyoruz. Ayrıca dondurulmuş satıyoruz. Altıncı yılda bitki başına verimimiz bu yıl yaklaşık 4 kg. Toplamda 5 ton meyve olacak” dedi.

Konya'da kanser hastası eşi için büyümeye başlayan Aronia, gelir kaynağı oldu #2

YÜKSEK ANTİOKSİDAN DEĞERLENDİRMENİZLE MEYVE »

Meyvenin Türkiye’de yeni tanınmaya başladığını ifade eden Tosun, Avrupa ülkeleri, ABD, Rusya ve Balkan ülkelerinde çok ciddi miktarlarda yetiştirildiğini ve tüketildiğini söyledi.

Meyvenin insan sağlığına olumlu etkilerini hatırlatan Tosun, şöyle devam etti:

“Bu meyvenin içerdiği antioksidanlar, antosiyaninler ve fenoller ile insan sağlığına iyi geldiği söyleniyor. Özellikle son yıllarda yaşadığımız pandemi nedeniyle insanların bağışıklığa verdiği önemle bu meyve ön plana çıktı. sistem. sistem ve sağlık.

Aronia sağlıklı bir meyvedir. Kiraz, kayısı gibi keyifle yediğimiz meyvelerin yanı sıra tadı acıdır. Aronia, antioksidanların şampiyonu diyebileceğimiz antioksidan seviyesi en yüksek meyvedir” dedi.

Konya'da kanser hastası eşi için büyümeye başlayan Aronia, gelir kaynağı oldu #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu