Gündem

Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor

Konya’nın Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde yeraltı suyu seviyesinin düşmesiyle oluşan yüzey fayı Tuzlukçu’da da meydana geldi.

Konya ovasında son yıllarda hızla büyüyen obrukların yanı sıra yüzey çatlakları da sıklıkla oluşmaya başlamıştır. Küresel ısınma, aşırı su kullanımı ve kuraklık nedeniyle yeraltı suyu seviyesinin düşmesi, toprağın yüzeyde çökmesine ve deformasyonuna neden olur.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesine bağlı olarak oluşan çatlaklar, İç ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.

Konya’nın Çumra, Karapınar ve Emirgazi bölgelerinde son aylarda yüzeyin bozulması, yerleşim ve yapılarda deformasyona neden oldu.

Akşehir havzasında Tuzlukçu’da gözlenen çatlaklar mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

Konya Ovası’nda yüzey çatlakları yerleşimleri tehdit ediyor-Video

2 METREDEN FAZLA DERİNLİKTE ÇATLAKLAR

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Yaşar Eren, Konya ovasındaki obruk araştırmalarında yüzeyde gözlemledikleri çatlakların her geçen gün arttığını söyledi.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesi nedeniyle oluşan çatlakların bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğini kaydeden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan itibaren aşırı su kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle yeraltı sularında önemli azalmalar başlamıştır. Yeraltı suyu seviyelerinin düşmesinin göstergesi farklı toprak sıkışması nedeniyle yüzey deformasyonudur. Batı Anadolu’da Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman’da görüyoruz. , Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın. kez yüzey çatlakları olarak 1.5-2 metreden geniştir”.

Konya ovasında yüzey çatlakları yerleşimleri tehdit ediyor #1

“EVLERDE HASAR VE AÇILIŞ VAR”

Yüzey faylarının Konya’nın kapalı havzasının uçlarında yer aldığını kaydeden Eren, şöyle devam etti:

“Tuzlukçu’nun Çöğürl mahallesinde her şeye bakamadık ama 400 metrelik kısımda yüzey deformasyonları bulduk. Burada köyün yakın kesiminde yerleşimin içinden geçerek oluşmuş. Hasara yol açmış, ev açmış. çıkarılabilir köpük duvar Bu durum onlarca yıldır devam ediyor. Tek yol yeraltı suyunu belirli bir dengede tutmak ve su seviyesinin düşmesini önlemek. Bugün başarılı olsa bile 10 yıl devam ediyor Bu çatlakların oluştuğu yerlerde, binalarda sürekli deformasyon meydana gelmektedir.Karapınar ve Çumra Adakale’deki gözlemlerimize göre yılda 5-10 yıl sürmektedir.Bu sorun Orta ve Batı Anadolu’nun tüm havzalarında mevcuttur. Çok fazla çökmenin olduğu deformasyonlar. Bu çatlaklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı, su israfı Bu durum yeraltı su seviyesinin aşırı düşmesine neden olur. Bu da farklı toprak sıkışmalarından dolayı yüzeyde deformasyona neden oluyor” dedi.

Konya ovasında 2 numaralı yüzey çatlakları yerleşimleri tehdit ediyor

TARIMSAL SU YILDA 10 METRE KOPYALANIYOR

Tarımda su kullanımını artırarak su seviyelerini düşürmenin, kuraklık, küresel ısınma ve kentleşmenin etkili olduğuna işaret eden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan önce yeraltı su seviyelerindeki düşüş 1 metre iken şimdi 5-10 metreden fazla düşüşler görüyoruz. Bu oran son on yılda daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi görünüyor. Çapı olmasa da yeni obruklara neden oluyor.Depremle alakası yok.Emirgazi’de 3 km, Tuzlukçu’da 2 km uzunluğunda çatlaklar var. “Son günlerde Emirgazi mevkiinde çatlaklar oluşturdu.

Konya ovası #3'te yüzey çatlakları yerleşimleri tehdit ediyor

Konya ovasında yüzey çatlakları yerleşimleri tehdit ediyor #4

Konya ovasında yüzey çatlakları yerleşimleri tehdit ediyor #5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu