Sağlık

Kolesterolü düşüren 4 içecek

Başta kardiyovasküler olmak üzere genel sağlığı tehdit eden yüksek kolesterol, çoğu zaman doğru beslenme alışkanlıkları ile önlenebilir. İşte 7 yüksek kolesterol içeceği.

Kolesterolü düşüren 4 içecek

Kolesterol, vücudunuzun tüm hücrelerinde bulunan ve vücudun hormonlar, D vitamini ve sindirime yardımcı olan kimyasallar üretmek için ihtiyaç duyduğu, yağa benzeyen mumsu bir maddedir.

Vücut ihtiyacı olan tüm kolesterolü üretir. Ayrıca yumurta sarısı, et ve peynir gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Kanınızda çok fazla kolesterol varsa, atardamarlarınızda plak oluşturabilir. Damarlarda plak birikimine ateroskleroz denir. Arterlerin daraldığı veya tamamen tıkandığı koroner kalp hastalığına neden olabilir.

Hastalık aynı zamanda “sessiz katil” olarak da bilinir çünkü yüksek kolesterol genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz.

Kolesterolü Düşüren 4 İçecek # 1

KOLESTEROL ÜRÜNLERİ

HDL, LDL ve VLDL gibi lipoproteinler. Yağlar ve proteinlerden oluşur. Kan dolaşımından geçmek için yağların proteinlere bağlanması gerekir. Lipoproteinler çeşitli amaçlar için kullanılır.

HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein)

İyi kolesterol olarak bilinen kolesterolü vücudun diğer bölgelerinden karaciğere geri taşır. Kolesterol daha sonra karaciğer tarafından vücuttan uzaklaştırılır.

LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein)

LDL, Düşük Yoğunluklu Lipoprotein anlamına gelir. Yüksek bir LDL seviyesi atardamarlarınızda plak oluşmasına neden olduğu için buna genellikle kötü kolesterol denir.

VLDL (çok düşük yoğunluklu lipoprotein)

VLDL, arterlerde plak oluşumuna neden olduğu için kötü kolesterol olarak da adlandırılır. Ancak, VLDL ve LDL aynı değildir. VLDL esas olarak trigliseritleri taşırken, LDL esas olarak kolesterolü taşır.

Kolesterolü Düşüren 4 İçecek #2

KOLESTEROL DENGESİ İÇİN 4 İÇECEK

Beslenme alışkanlıkları kolesterol kontrolü için çok önemlidir ve bazı besinler özellikle kolesterolü düzenleyebilir. İşte normal kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olabilecek en iyi içecekler:

Yeşil çay

Yeşil çay, kötü LDL kolesterolü ve toplam kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan kateşinler ve diğer antioksidanları içerir. Bir çalışmada, kateşinle zenginleştirilmiş su ve Fransız epigallokateçini içen kişilerin LDL seviyeleri %14.4 ila %30.4 oranında azalmıştır.

Siyah çay, yeşil çaydan daha küçük miktarlarda da olsa kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, çaylardaki değişen miktarlardaki kateşinlerin vücudu sıvıları farklı şekillerde emmeye teşvik etmesidir. Kafein ayrıca HDL seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir.

Domates suyu

Domates suyu, hücre hasarına karşı koruyan iyi bir antioksidan kaynağı olan likopen içerir. Diyete antioksidanların dahil edilmesi, LDL ve toplam kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kardiyovasküler hastalık, kanser, yaşlanma, Alzheimer hastalığı, felç vb. riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Örn.

Araştırmalar, günde 400 ml domates suyu tüketmenin, domates ürünleri tüketmeyen kişilere kıyasla toplam kolesterolü %5,9 ve LDL kolesterolü %12,9 oranında düşürebildiğini gösteriyor.

Fesleğen tohumu içeceği

Fesleğen tohumları, kolesterolü iyileştiren çözünür lif ve pektin bakımından zengindir. Pektin, bağırsakta kolesterol emilimini engelleyerek kan kolesterolünü düşürebilir.

Araştırmalar, bir ay boyunca her gün 30 gram fesleğen tohumu tüketen kişilerin toplam kolesterollerinde %8 azalma olduğunu gösteriyor. Fesleğen suyu, kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak için sabah erkenden tüketilebilir.

Soya sütü

Soya, doymuş yağda doğal olarak düşüktür ve diyet yağından LDL seviyelerini arttırır. Son on yılda, birkaç çalışma, soya proteininin LDL’yi yaklaşık %4-6 oranında düşürdüğünü ve HDL’yi %1-3 oranında artırdığını bulmuştur.

Soya sütü gibi düşük doymuş yağlı içecekleri deneyerek kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Soya sütünün bir başka güzel yanı da bitkisel süt alternatifleri arasında en yüksek proteine ​​sahip olması ve inek sütüne benzer olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu