Ekonomi

Kocaeli’de kiracılara ‘Ya yüzde 60 arttır, ya da evimden çık’ baskısı

Aşırı kira artışları ülke genelinde sorun olurken, Kocaeli Brokerler Odası Başkanı Hacıoğlu kiracılara baskı yaptı.

Kocaeli'de kiracılara '%60 artır yoksa evimi terk et' baskısı

Kocaeli Oda Başkanı Alpay Hacıoğlu, aşırı kira fiyatlarının da kendilerini mağdur ettiğini belirterek, bazı ev sahiplerinin de mağdur olduğunu söyledi. “Yüzde 60 artırın ya da evden çıkın” Onlara baskı yaptığını ve bazılarının emlakçı gibi komisyonlar aldığını iddia ediyor.

“İNŞAAT EVLER KONUT YAPMADI”

Kocaeli Emlak Derneği ve Kocaeli Emlak Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, son dönemde artan kiralarla ilgili açıklamalarda bulundu. Salgının da etkisiyle yaklaşık 2 yıldır zorlu bir sürecin devam ettiğini kaydeden Hatzoglou, şunları kaydetti: “Bütün sektörler duraklama ve bekleme dönemine girdi. Bu dönemde konut yapanlar konut üretmedi. Sokakta konuştuğum öğrencilerin bir kısmı ağustos ayında geldi, bir kısmı 4 ay önce ev aldı. Ev kiraladılar. .uygun fiyatlarla”. dedi.

Kocaeli'de kiracılar üzerindeki baskı ya yüzde 60 artacak ya da evimi terk edecek #1

“ÖĞRENCİ BİN TL’NİN KİRALARINI 2 BİN Pound’a ÇIKARMIŞLAR”

Bazı ev sahiplerinin fırsatçı olduğunu söyleyen Hatzoglou, şunları kaydetti: “Öğrencilerin ani gelişi kentte των 1.000 kirayı λί 2.000’e, λι 2.000 kirasını da 000 3.000’e çıkardı. Bu da fırsatçıydı. Örneğin geçen yıl Kocaeli’ne üniversite okumak için geldiğimi de gördük. Sahibinden bir ev kiraladım, sözleşmem sona eriyor ve 2 yıl daha yenilemek istiyorum ama ev sahibim yenileyemiyor.

Kocaeli'de kiracılar üzerindeki baskı ya yüzde 60 artacak ya da evimi terk edecek #2

SAHİPLER TARAFINDAN “ARTTIRIN VEYA UZAK DURUN” BASINÇ

Bunun yerine, “Ya yüzde 60 artırın ya da evimi terk edin” diyor. Bu yüzden kişiyi terk etmeye zorlar. “Ayrıldıktan sonra yeni kiracı adayına daha yüksek fiyatlar veriyor.” dedi.

Kocaeli'de kiracılar üzerindeki baskı ya yüzde 60 artacak ya da evimi terk edecek #3

“DÜZELTME ÜCRETLERİ 2 BİN Pound AY”

Özel yurtların salgın nedeniyle ayakta kalma mücadelesi verdiğini kaydeden Hacıoğlu, şunları kaydetti: “Aslında bazı yurtlar kapatılmak zorunda kaldı, bazıları iflas etti. Ayağa kalkanlara da hak veriyoruz. Masrafları çok yüksek. Bir öğrenci ‘Kocaeli’de yurtta kalacağım’ derse, o olur. 2.000 χι ödemek zorunda. “İki öğrenci bir araya gelip ev alsa da aynı şey olur.” Paranın ödenmesi gerekiyor. Şu anda Türkiye’nin herhangi bir ilinde okuyan bir öğrencinin aylık maliyeti yaklaşık 5 bin lira. “Maalesef memurun oğullarına bu desteği sağlamak çalışan için çok zor.” dedi.

Kocaeli'de kiracılar üzerindeki baskı ya yüzde 60 artacak ya da evimi terk edecek #4

İŞİM ÇIKMADI’ DEDİĞİNDEN YÜKSELTİLMİŞ SAYILAR

Kocaeli’de son bir yılda kira artışlarında yüzde 60 artış olduğunu kaydeden Hacıoğlu, şunları kaydetti: “Aksine son yıllarda bir gerileme oldu. Bir yıl önce tüm mülk sahipleri ‘Kiracım yok, kiramı her ay alacağım’ demişti. “Bir yıl sonra biraz toparlanmaya başlayınca sayılar arttı.” ifadeleri kullandı.

“SIRKA SAHİBİ DEĞİLİZ”

“Komisyoncular piyasayı değiştirdi, fiyatları yükseltti” Algısının yanlış olduğunu vurgulayan Hacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu durumlar bizi üzüyor. Odamıza bağlı hiçbir üyemiz böyle davranmıyor. Biz apartman sahibi değiliz. Reklam yapıyoruz, mal sahibiyle sözleşme imzalıyoruz. İnsanlar gelip harekete geçiyor. 1 ay içinde, bir olay olunca” ayağa kalkınca ev sahibi, “Dairemi kiralamaktan vazgeçtim” dedi. Evinde perde astığını ama kiraya ait bir fotoğrafının olmadığını görüyoruz, sonra fotoğraflarını çekip internete koyuyor.

SAHİBİNE GAYRİMENKUL KOMİTESİ ALINIR

Aynı zamanda şunu da bulduk; sahibi kendi reklamını yapar. Öğrenci aradığında ‘gayrimenkul de ödeyeceksin’ diyor. Vatandaşların buna dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu