Sağlık

Kış aylarında eklem ağrılarının 4 nedeni

Soğuk havalarda koşmaktan vazgeçemiyor ve yoğun bir egzersiz programı izliyorsanız eklemlerinizin zarar görmemesi için önlem almayı unutmayın!

Kışın eklem ağrısının 4 nedeni

Kilo vermek, aktif olmak ve zinde kalmak söz konusu olduğunda, egzersiz olarak koşmak listenin başında geliyor. Sabahın soğuğuna yenik düşerken erken kalkıp sıcacık yatağından kalkan biriyseniz sizi hiçbir şey durduramaz. Ancak, savaşmanız gereken sadece soğuk algınlığı değildir. Birçok insan kışın getirdiği ortopedik zorluklarla karşı karşıyadır. Kış koşularını seviyorsanız, uzun süreli yaralanmalardan kaçınmak için dikkatli bir şekilde egzersiz yapmak en iyisidir.

Kış ayları dizlerimizi zayıflatma özelliğine sahiptir. Yani dediğimiz gibi soğuk aylarda koşmayı seven biriyseniz dizlerinize özellikle dikkat etmelisiniz. Kış soğuk olduğu için daha uzun süre sıcak kalmamız gerekiyor. Düşük sıcaklıklarda vücudumuz daha fazla uyuşur ve bu da onları yaralanmaya daha yatkın hale getirir. İşte kış aylarında yaralanmaların nedenleri ve alınabilecek bazı önlemler.

Kışın Eklem Ağrısının 4 Nedeni # 1

DİZ AĞRISININ OLASI NEDENLERİ

1. SOĞUK VE NEM

Havadaki düşük sıcaklıklar ve yüksek nem diz ağrısına neden olabilir. Çevremizdeki bu iki değişiklik, eklemlerimizin hücresel yapısını etkileyerek onların büzülmesine ve genişlemesine neden olarak dizlerde hoş olmayan bir karıncalanma ve ağrıya neden olur.

2. NOKTA ORTAK ORTAK

Sıcaklıktaki düşüş, dizlerimizdeki sıvının kalınlaşmasına neden olarak eklemlerde bu sertlik hissine neden olabilir. Koşarken titreşimleri emmekten düzenli hareketlerdeki sürtünmeyi azaltmaya kadar, eklemlerimizdeki sinovyal sıvı vücudumuzun günlük işleyişinde temel bir rol oynar.

3. NERE HASSASİYET

Geçmişte diz yaralanması geçirdiyseniz, kış sorunu daha da kötüleştirebilir. Diz yaralanması öyküsü olan kişilerde kış aylarında sinirlerde iltihaplanma, yara izi ve hassasiyet görülür. Kış aylarında koşmak sinir hassasiyetini daha da azaltabilir.

4. BAROMETRİK BASINÇ

Barometrik basınç, dizlerimizde ağrıya neden olmada büyük rol oynar. Sıcaklık düştüğünde, havanın barometrik basıncı artar. Bu olay dizlerimizdeki sıvı ve gazların genişlemesine ve diz ağrısına neden olur.

Kışın Eklem Ağrısının 4 Nedeni # 2

YARALANMALARI ÖNLEMEK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

1. SU TÜKETİMİNİN ARTIŞI

Bunu her gün duymaktan ve vücudunuzu yeterince nemlendirmekten bıktınız mı? Nem, koşarken aşınma ve yıpranma olasılığını azaltabilir ve ayrıca vücut esnekliğinizi artırabilir.

2. VÜCUDUNUZU ISITIN

Yüzlerce kez söylendiği gibi, egzersiz yapmadan önce ısınmamak yaralanma riskini artırabilir. Büyük bir koşuya çıkmadan önce, dizlerinizin üzerine sıçrayarak vücudunuzu ısıtın. Sert kaslarınızı açmak için germe egzersizleri yapmayı unutmayın.

3. DİZLERİNİZİ SICAK TUTUN

Giysilerinizin altında ekstra sıcaklık için dizlerinizi dizlikler ve neopren kollarla örtün. Bu, dizlerinizi sıcak tutacak ve koşarken sürtünmeyi azaltacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu