Gündem

Kediler arasında en saldırganı Van kedisi çıktı

26 farklı ırktan 4300’den fazla kedi üzerinde yapılan bir araştırmada, en korkunç Rus mavi kedisi Van kedisi, en saldırgan türü ise Van kedisi oldu.

Kediler arasında en saldırganı Van kedisiydi.

Evcil hayvanlar artık insan yaşamının ayrılmaz bir parçası. Onları evde tutmasak da sokakta karşılaştığımız kedi veya köpekleri besliyor ve seviyoruz.

Köpeklerin davranışları üzerine pek çok araştırma yapan bilim insanları, bu kez kedileri inceledi.

Finlandiya’da, Helsinki Üniversitesi’nden bilim adamları, kedilerin karakterleri ve davranışları hakkında kapsamlı araştırmalar yaptı.

26 farklı ırktan 4.300’den fazla kedi üzerinde yapılan araştırmada, oyuncu, korkmuş ve sevecen seviyeleri de dahil olmak üzere yedi temel özellik belirlediler.

7 TEMEL KİŞİLİK VE DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ

Animals dergisinde yayınlanan çalışmanın bulguları, yalnızca bireysel kedigiller arasında farklılık göstermekle kalmayan, aynı zamanda farklı ırklar arasında belirgin kişilik farklılıkları olarak kendini gösteren yedi temel kişilik ve davranışsal özelliği ortaya çıkardı.

Van kedisi kediler arasında en saldırgan olanıdır #1

EN IRK RUS MAVİ KEDİ

Araştırmayı yöneten Helsinki Üniversitesi’nden makalenin yazarı Hannes Lohi, “En korkunç ırk Rus mavisi oldu” Anlamına gelmek, “Habeş kedisi en az korkak türdü” dedi.

Minibüs kedisi kediler arasında en saldırgan olanıdır #2

TEMİZLENMİŞ SİAM VE TOPLAR

“Bengal kedisi en aktif, İranlı ve egzotik cins ise en pasif olandı” dedi Loch, “Kendini en çok arındıran kabileler Siyam ve Balililerdi” dedi.

Kediler arasında en saldırganı Van #3 kedisi oldu

SALDIRGAN VAN KEDİSİ’NDE

Sıralama, dünyanın en iyi kedi ırklarından biri olarak kabul edilen Türkiye kökenli Van kedisini de kapsıyor. “İnsanlara karşı daha saldırgan olan bu cinsin diğer kedilerle sosyalliği de düşüktü.” ifadeler kullanılmıştır.

Kediler arasında en saldırganı Van #4 kedisi oldu

“KEDİ DAVRANIŞLARININ DAHA FAZLA ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR”

Salla Mikkola, Helsinki Üniversitesi’nde kedi davranışı konusunda yazar ve uzman “Köpeklerle karşılaştırıldığında, kedilerin davranışları ve kişilikleri hakkında daha az şey biliniyor” Anlamına gelmek, “Kedi sahiplerinden sorunlar ve risk faktörleri hakkında bilgi alıyoruz. Davranışı izlemek ve kedinin sağlığını iyileştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.” dedi.

Mikkola, “Kedilerle ilgili en yaygın davranışsal zorluklar saldırganlık ve dışkılamadır” dedi.

Minibüs kedisi kediler arasında en saldırgan olanıdır # 5

HANGİ KEDİ DAVRANIŞLARI TEST EDİLDİ

Araştırmacılar, kedinin evdeki diğer kedilerle iyi geçinip geçinmediği, eve gelen yabancıları her zaman dostane bir şekilde karşılayıp karşılamadığı veya sık sık ani koşu patlamaları yaşayıp yaşamadığı gibi konulara sık sık baktıklarını söylediler.

Kediler arasında en saldırganı Van #6 kedisi oldu

“OYUNLARI KARŞILAŞTIRMADIK”

Mikkola, araştırmacıların bu aşamada farklı kedi ırkları arasında ikili karşılaştırmalar yapmadıklarını belirtirken, dedi. “Irklar arasında kişilik özelliklerinde farklılıklar olup olmadığı hakkında genel bir fikir sahibi olmak istedik” dedi.

salla mikkola, “Gelecekteki çalışmalarda, problem davranışları etkileyen özelliklere ve faktörlere bakmak için daha karmaşık modeller kullanacağız.” Anlamına gelmek, “Bu modellerde ırkın yanı sıra yaş, cinsiyet, kedi sağlığı ve çok çeşitli çevresel faktörleri de dikkate alacağız.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu