Ekonomi

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 15 kat arttı

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Sultanov, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 15 kat arttığını söyledi.

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 15 kat arttı

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Bakit Sultanov, İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 29. yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kendi ülkesindeki en büyük 10 ticaret ortağından biri olduğunu söyledi.

1990’LARIN BAŞLARINDA İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 200 MİLYON DOLARDI

Önümüzdeki yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutlayacaklarını hatırlatan Sultanov, 1990’ların başında ticaret hacminin 200 milyon dolar civarında olduğunu kaydetti.

Sultanov, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 30 yılda 15 kat arttı. Şu anda Türkiye ülkemizin en büyük 10 ticaret ortağından biri” dedi. deyimini kullandı.

Sultanov, bu yılın Ocak-Haziran döneminde işlem hacminin geçen yılın aynı dönemine göre %5,3 artarak 1 milyar 788 milyon dolara ulaştığını söyledi. “Koronavirüs salgını nedeniyle ticaret hacmi 2020’de hafif düşüşle 3 milyar 100 milyon dolara geriledi. Bu dönemde Kazakistan’dan Türkiye’ye ihracat yüzde 11,9 azalarak 2 milyar 100 milyon dolara geriledi. Türkiye’den ithalat ise yüzde 1,9 arttı.” Yüzde 15 939 milyon 600 bin dolar.yorumunu yaptı.

Sultanov, Kazakistan’ın ağırlıklı olarak Türkiye’ye petrol ihraç ettiğini söyledi.Türkiye’ye ihraç ettiğimiz ürünler arasında petrol yüzde 50 pay ile ilk sırada yer alırken, başta bakır, ham alüminyum ve ham çinko olmak üzere metal ürünler, penye lifleri, mercimek, bezelye, nohut, keten tohumu gibi ürünler ve tarım ürünleri üçüncü sırada yer alıyor. “ dedi.

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 15 kat arttı #1

“TÜRKİYE’DEN EN ÇOK GİYİM ÜRÜN İTHALATI YAPIYORUZ”

Sultanov, kıyafetlerin Türkiye’den en çok ithal edilen ürünlerden biri olduğunu kaydederek, “Geçen yıl Türkiye’den yapılan ithalatın yüzde 12,2’sini giyim oluşturdu. “İlaç malzemeleri ikinci sırada, üçüncü sırada ise dokuma halılar, yer döşemeleri, ev aletleri, özel amaçlı makineler ve mekanik aletler yer aldı.” dedi.

Sultanov, ortak hedefin ticaret hacmini kısa vadede 5 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu vurguladı. “Şu anda, karşılıklı ticaretin önündeki tarife dışı ve teknik engelleri ortadan kaldırmak için bir Kazakistan-Türkiye çalışma grubu kuruluyor. Ekibin ilk toplantısının bu yıl gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi. ifadeleri kullandı.

“6,9 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ”

Sultanov, Türk Konseyi çerçevesinde Türkiye ile ticari işbirliklerini güçlendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kazakistan, Türk Konseyi’nin kardeş halklarıyla yakın ilişkiler kurmaya büyük önem vermektedir. Bu manevi birliğin, karşılıklı yarar sağlayan ekonomik işbirliğinin temeli olması gerektiğini düşünüyorum. 2020 yılında Kazakistan’ın diğer Türk Konseyi üye ülkeleri ile ticaret hacmi 6 milyar 900 milyon dolar olarak kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu