Gündem

Kayseri’de Turkovac uygulanan 46 kişide yan etki çıkmadı

Gönüllüler üzerindeki etkileri Faz 3 çalışmalarıyla belirlenen Tukovac’ın Caesarea’da 46 gönüllü üzerinde hiçbir yan etkisinin olmadığı bildirildi.

Dünya genelinde koronavirüse karşı geliştirilen koronavirüs aşısı Turkovac’ın çalışmaları devam ediyor.

Turkovac Faz 3 çalışmasının devam ettiği 5 merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülerin aşıları devam ediyor.

Şu ana kadar 46 kişinin aşılandığı Kayseri Şehir Hastanesi’ne 650 kişi gönüllü olarak başvurdu.

PROSEDÜR OLUMLU

Aşı yapılan 46 kişide herhangi bir yan etki görülmezken, Kayseri Hastanesi klinik mikrobiyoloji uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin iyi gittiğini belirtti.

“46 KİŞİDE HİÇ BİR YAN ETKİ GÖRMEDİK”

TRT Haber’e konuşan Toker, şunları söyledi: “Tukovaç Türkiye’de birçok merkezde eş zamanlı olarak aşıya faz 3 çalışması olarak devam ediyoruz. Şu ana kadar 650 başvurumuz var. E-nabız üzerinden aşı randevusu alıyormuş gibi başvuru yapmak mümkündür. Bu insanlara tek tek dönüyoruz. Kişilere bu işlemde covid takılıp takılmadığı veya normal aşı takviminde başka bir aşı ile aşılanıp aşılanmadığı sorulur. Daha sonra herhangi bir kronik hastalık varsa, aşıya engel bir durum varsa planlıyoruz ve randevu alarak hastanemizi arıyoruz. Şu ana kadar Turkovac’tan 46 gönüllümüz var. Aşı ile aşı olduk ve hiçbir yan etki görmedik. Süreç çok iyi gitti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor. dedi.

Kayseri'de Turkovac kullanan 46 kişide yan etki görülmedi #1

“ÜLKE EKONOMİSİNE GÜZEL BİR KATKI YAPACAĞIZ”

Aysin Kılınç Toker, “Salgın uzun süredir devam ediyor ve devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle aşılara sürekli ve tekrarlanan dozlarda ihtiyaç duyulacak. Bu ülke ekonomileri için büyük bir sorun.

Yabancı menşeli aşıların temini Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır ancak ülkemizde üretilen aşıyı güvenli ve enerjik bir şekilde kullanılabilir hale getirirsek ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır.

Ayrıca ürettiğimiz aşının dünya çapında geçerli olabilmesi ve faz 3 ve faz 4’ün iyi bir şekilde tamamlanması için hemşehrilerimizi bilime katkı sağlamak için aşı gönüllüsü olmaya çağırıyorum. ifadeleri kullandı.

Kayseri'de Turkovac kullanan 46 kişide yan etki görülmedi #2

“KIŞ ÖNCE SERİ ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ”

28 gün sonra ikinci doz aşının verileceğini vurgulayan Toker, şunları kaydetti: 28 gün sonra ikinci doz aşıyı yapacağız. 18-59 yaş arası gönüllülerimizi ve hiç koronavirüs bulaşmamış ve diğer aşı programları ile aşı yaptırmamış gönüllülerimizi seçiyoruz. Bu sürecin sonunda inşallah. Faz 3 çalışmalarında yan etkiler kısa vadede etkisini gösterirsek kısa vadede kış gelmeden Türkiye genelinde seri üretimle toplu aşılamaya başlayacağız. dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI BİLİM TAVSİYESİ İÇİN GÖNÜLLÜLERE DAVET EDİYORUM”

Turkovac gönüllüsü 45 yaşındaki Erhan Çetin de şunları söyledi: “1.5-2 yıldır Türkovaç Ben aşının gelmesini bekliyordum. Kendimi tehlikeden korudum. Sosyal mesafeye, temizlik kurallarına ve maskeye dikkat ettim. Şu ana kadar hasta olmayan tüm Türkovaç. Sizleri gönüllü olarak aşı bağışına davet ediyorum” dedi. dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu