Sağlık

Kayseri’de TURKOVAC aşısı için gönüllü olun çağrısı yapıldı

Benli İlçe Sağlık Müdürü, gönüllülerin aşı olmasını beklediklerini söyledi. Benli, “Ev Aşısı Aşama 3 çalışmasını destekleyin ve aşımızın çalışmasına izin verin” dedi.

TURKOVAC aşısı için gönüllü çağrı Kayseri'de gerçekleşti

Yerli TURKOVAC aşısı ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, vatandaşlar Faz-3 çalışmalarına katılmaya davet ediliyor.

Erciyes Üniversitesi (ERU) ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen koronavirüs aşısı “TURKOVAC”, 3. faz çalışmalarında gönüllüleri bekliyor.

TURKOVAC ÇAĞRISI

Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, Erciyes Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının TURKOVAC aşı proje lideri Prof.

“GÖNÜLLÜ OLUN, BEDENİMİZ AŞI BULSUN”

“Bu aşının 3. faz çalışması geldiğimiz aşamada devam ediyor. Faz 3 çalışmasının verileri açıklandıktan sonra Bakanımızın da dediği gibi acil durum onayı alacak.” dedi Benley, “İnşallah önümüzdeki süreçte TURKOVAC aşısını da görebileceğiz. Gönüllülerimizi bekliyoruz. Yerli aşının 3. faz çalışması için gönüllü olun ve aşımız en kısa sürede hazır olacak.” dedi.

Kayseri #1'de TURKOVAC aşısı için gönüllü çağrısı yapıldı

BİRİNCİ VE İKİNCİ TAKSİT SAYISI

Benli ise ilde şu ana kadar 1 milyon 730 bin doz aşı yapıldığını söyledi.

Bu sayının şehir nüfusundan fazla olduğunu ve 691 bin kişinin ikinci dozunu tamamladığını anlatan Benli, ilk dozu yaptıranların sayısının 864 bine ulaştığını söyledi.

“Aşı, yoğun bakım sigortasını büyük ölçüde engelliyor”

Şehirde 20 yaş üstü yaklaşık 200 bin kişinin hiç aşı yaptırmadığına dikkat çeken Benli, bu durumun salgın döneminde işleri zorlaştırdığını vurguladı.

Benli, vatandaşların devletin sunduğu ücretsiz aşı fırsatından yararlanmaları gerektiğini söyledi. “Çünkü sürü bağışıklığı bu şekilde oluşuyor. Elimizdeki verilerle aşının yoğun bakım ve yoğun bakımı engellediğini biliyoruz. Bu bizim için en önemli veri.” dedi.

TURKOVAC 2 numaralı aşı için Kayseri'de gönüllü çağrı yapıldı

“ÜÇÜNCÜ DOZAJ OLMALIDIR”

Benli, hastanelerden aldıkları verilerin analizinden üç önemli sonuç çıkardıklarına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Birincisi çift doz Sinovac aşıları kesinlikle üçüncü dozda verilmeli. Mümkünse BionTech. İkincisi annelerimizi kaybedeceğimiz için hamilelere aşı yaptırmalıyız. Üçüncüsü onkologlarımız özellikle yaşlı kanser hastalarımız kalmamalı. .Sinovac’ın iki dozunda, üçüncü dozlarını kesinlikle tamamlamalılar”.

Benli, okullarda belirli bir hareket başladığı için vakalar olduğunu, ancak onları yoran bir durum olmadığını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu