Ekonomi

Karadeniz’de son 10 yılın istavrit bolluğu yaşanıyor

Deniz yasakları kaldırılınca balıkçılar aradaki acıyı dindirmiş gibi denize açıldı. Meşe umuduyla yola çıkanların önüne bol miktarda istavrit çıktı.

Son 10 yıldır Karadeniz'de bolca uskumru var.

Bu sezon Karadeniz’de son 10 yılın en bol uskumru avı yaşanırken, hamsilerin ağlara zamanında gelmesi umutları artırdı.

ESKİDEN UMUT MİSYONU

Henüz görünmeyen palamut umutları neredeyse yerle bir ederken, Trabzon’daki tezgahlarda uskumru kilosu 10-15 liradan, hamsi 20 liradan satılıyor.

1 Eylül’de açık deniz balıkçılığı yasağının kaldırılmasının ardından, Karadeniz’de seyreden gemiler bu günlerde özellikle büyük miktarlarda uskumru ile limana dönüyor.

“İŞAR FİYATLARI ÖDENİYOR”

Trabzon’daki balıkçılar, balık fiyatlarının çok uygun olduğunu, şu ana kadar görülmeyen palamut için neredeyse umutlarını yitirdiklerini söyledi.

Balıkçılardan Adem Kaygusuz, son 10 yılın en bol uskumru sezonunu geçirdiklerini söyledi. “Son 10 yılın en bol uskumru mevsimini yaşıyoruz. Fiyatı 10-15 lira arasında değişiyor. Palamut bu sezon pek görünmüyordu. Uskumruların ucuz olması vatandaşları da memnun etmekte ve alışverişlerini yapmaktadır.

Karadeniz'de son 10 yılda bol miktarda uskumru var #1

MEZGİT 35-50 LİRADAN 20-25 LİRA’YA DÜŞÜDÜ

Fiyatlar çok uygun, sezon başlamadan önce morina 35-50 liraydı, şimdi 20-25 lira. Tekir 20 pound. Bu sezon hamsiden umutluyum, umarım bol olur. “Vatandaşlar genellikle meşe palamudu ister.” dedi.

Karadeniz'de son 10 yıldır bol uskumru var #2

STAVİRİT AĞIRLIĞI 10-15 LİRA

Balıkçılardan Münir Yılmaz, “Sezona uskumru ile başladık, uskumru ile devam ediyoruz. Palamut nadiren görülür, ince olduğu için istediğimiz boyutlarda değildir. Şimdi önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Balık fiyatları uygun, uskumru ağırlığı 10-15 lira. Kirecin kalitesine göre 20-50 lira arasında değişiyor” dedi. dedi.

Son 10 yıldır Karadeniz'de bol uskumru var # 3

“Havalar soğuyunca Palamutlarda Buluşacağız”

Trabzon’daki bir diğer tüccar Mehmet Can Örseloğlu da uskumru şu sıralar revaçta olduğunu söyledi. “Şu anda popüler uskumru atı. Palamut beklediğimiz gibi değildi, şu an pek bir şeye benzemiyordu. Havalar biraz daha soğursa, umarım palamutta umduğumuzu buluruz. Balıkçılar olarak biz de müşterilerimiz kadar palamutun bol olmasını istiyoruz.

Karadeniz'de son 10 yıldır bol uskumru var # 4

YEREL AGORYA TESTERE

O sırada yerel bir hamsi de ortaya çıktı. Meşe palamudu olmaması nedeniyle, uskumruların yanında ağlara hamsi yakalanır. Fiyatları da makul, uskumru 10-15 kg arasında değişiyor. “Uygun fiyatları nedeniyle vatandaşlarımızın sağlığa son derece faydalı olan balıkları tüketmelerini bekliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu