Ekonomi

Karadeniz somonundan 8 ayda 103 milyon dolar kazanç sağlandı

Kara somon, dünyada artan popülaritesi ile hala aranan bir üründür. Bu gelişmeler ihracata ilişkin verileri de olumlu yansıtmaktadır.

Karadeniz somonundan 8 ayda 103 milyon dolar kazandı

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği’ne (DKİB) göre yılın ilk sekiz ayında 18 bin 242 ton Karadeniz somonu ihracatı karşılığında 102 milyon 647 bin 711 dolar gelir elde edildi.

Karadeniz somon ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %275 ve %357 arttı.

RUSYA, VİETNAM VE JAPONYA SOMON İSTEN İLK ÜÇ ÜLKE

Ocak-Ağustos 2021’de Türkiye’den Rusya, Vietnam ve Japonya başta olmak üzere 20 ülkeye Karadeniz somonu ihracatı yapılmıştır.

Bu dönemde Rusya’da 14,8 ton Karadeniz somonu 84 milyon 573 bin 477 dolara satıldı. Rusya’yı 8 milyon 858 bin 875 dolarla Vietnam ve 3 milyon 136 bin 795 dolarla Japonya izledi.

Geçen yıl 8 ayın aksine Karadeniz somonu ilk kez Irak, Cezayir, Danimarka, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihraç edildi.

1 Numaralı Karadeniz Somonundan 8 Ayda 103 Milyon Dolar Kazandı

“SOMON İHRACATI KAYIT HALİNDE ÇALIŞIYOR”

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bölgenin en önemli ihracat ürünlerinden biri olan ve dış pazarlarda yoğun talep gören Karadeniz somonunun geçtiğimiz ay ihracat rekoru kırdığını vurguladı. .

“TALEP KARŞILANACAK SOLMONTO ÜRETİM SONUÇLARI”

Gürdoğan, Karadeniz somonunun dış pazarlarda tüketiciler tarafından değerlendiğini kaydetti. “Üretilen toplam miktar talebi karşılamaya yetmiyor. Kafes sayısı hızla artmalı. Üretimin tamamına yakını Doğu Karadeniz bölgesinde denizde bulunan kafeslerde yapılıyor. Bölgeden en çok somon balığı Rusya’ya ihraç ediliyor. Hedefimiz, Daha yüksek sayılara ulaşmak için.” ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu