Sağlık

Kansere yol açan sessiz hastalık: Karaciğer yağlanması

Vücudun en büyük organlarından biri olan karaciğer, düzgün çalışmadığında yağları tamamen parçalayamaz ve bu da karaciğer yağlanması hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur.

Kansere yol açan sessiz hastalık: Yağlı karaciğer

Karaciğer insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Birçok işlevi vardır ve vücutta besinlerin sindirimi sırasında yağların ayrıştırılmasını ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Karaciğer düzgün çalışmadığında, tamamen ayrışamaz ve yağ biriktiremez, bu da karaciğer yağlanmasına (steatoz) neden olur.

Yağlı karaciğer, karaciğer hücrelerinde yağ asitleri ve trigliseritlerin birikmesinden kaynaklanan bir karaciğer hastalığıdır. Genellikle belirti vermediği için sessiz bir hastalık olduğu söylenir. Erken teşhis edilmezse siroz veya karaciğer kanserine yol açabilir.

Kansere neden olan sessiz hastalık: Yağlı karaciğer #1

KARACİĞER YAĞLAMA NEDENLERİ

Karaciğer yağlanmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

– Çok miktarda alkol tüketimi

– Obezite

– Fazla kilo, insülin direnci ve yüksek kan yağları (trigliseritler ve kolesterol) gibi metabolik bozukluklar

– toksinler

– Kortikosteroidler, tamoksifen ve bazı kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçlar

Kalıtsal metabolik bozukluklar

– hamilelik

Fazla kilolu, insüline dirençli ve yüksek trigliseritli olmanın kombinasyonuna metabolik sendrom denir. Tüm bu bozukluklar karaciğer hücrelerinde yağ birikmesine neden olarak vücudun daha fazla yağ sentezlemesine ve yağ atılımının yavaşlamasına neden olur. Sonuç olarak, yağ karaciğer hücrelerinde birikir ve depolanır.

Nadir durumlarda, hamileliğin sonlarında karaciğerde yağ birikir. Hamilelikte karaciğer yağlanması veya mikroabdominal yağlanma olarak adlandırılan bu bozukluk, genellikle karaciğer yağlanmasından farklı bir hastalık olarak kabul edilir.

Alkolsüz karaciğer hastalığı

Yağlı karaciğer alkollü ve alkolsüz olmak üzere iki gruba ayrılır. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı), çok az alkol tüketen veya hiç alkol tüketmeyen kişilerde karaciğerde aşırı yağ birikiminin meydana geldiği bir grup durumu içerir. Bu hastalığın en yaygın şekli, karaciğer hücrelerinde yağın biriktiği karaciğer yağlanması olarak bilinen ciddi olmayan bir durumdur. Karaciğerde yağ olması normal olmasa da yağın kendisi karaciğere zarar vermeyebilir.

alkolden bağımsız karaciğer yağlanması Diyabetli kişiler arasında küçük bir grup, alkolsüz steatohepatit (NASH) adı verilen daha ciddi bir duruma sahip olabilir. Alkolsüz steatohepatitte yağ birikimi, karaciğer hücrelerinin iltihaplanması ve değişen derecelerde fibrozis ile ilişkilidir. Alkolsüz steatohepatit, karaciğerde aşırı fibrozis ve siroz varlığına yol açan ciddi bir durum olabilir. Siroz, karaciğer ciddi şekilde hasar gördüğünde ve fibröz doku yavaş yavaş karaciğer hücrelerinin yerini aldığında ortaya çıkar ve bu da karaciğerin arızalanmasına neden olur. Siroz gelişen bazı hastalarda karaciğer nakli gerekebilir.

alkolden bağımsız karaciğer yağlanması Çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın yetişkinlerin yüzde 20’sini ve çocukların yaklaşık yüzde 5’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Obezitenin en yaygın nedeni olduğuna inanılmaktadır.

Alkolik yağlı karaciğer hastalığı

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip karaciğer yağlanması yüksek alkol tüketiminden kaynaklanır. Bu organın işlevlerinden biri, alınan alkolü vücuttan atmak için parçalamaktır. Bununla birlikte, parçalanma süreci, karaciğer hücrelerinde ve vücudun doğal savunma sistemini zayıflatabilecek maddelerde iltihaplanma yaratır. Bu nedenle ne kadar çok alkol tüketilirse karaciğere o kadar fazla zarar verilir.

Alkolik yağlı karaciğer hastalığı, alkole bağlı karaciğer problemlerinin ilk aşamasıdır ve geri dönüşü olmayan karaciğer hasarına neden olan alkolik hepatit ve siroza yol açabilir.

Kansere yol açan sessiz hastalık: yağlı karaciğer # 2

BELİRTİLER YAĞLI KARACİĞER

alkolden bağımsız karaciğer yağlanması Romatoid artritli çoğu insan, düzenli bir testte hiçbir semptom göstermez. Çocuklar orta veya sağ üst karında ağrı ve bazen yorgunluk gibi semptomlar yaşayabilir. Bununla birlikte, önce karın ağrısı ve yorgunluğun diğer nedenleri düşünülmelidir. Fizik muayenede, karaciğer hafifçe büyüyebilir ve bazı çocuklarda, çoğunlukla boyun ve koltuk altlarında olmak üzere koyu tenli olabilir.

Yağlı karaciğerin en yaygın belirtileri şunlardır:

– Karnın sağ üst kısmında ağrı

– Genel rahatsızlık

– Yorgunluk ve kronik yorgunluk

ağırlık hissi

– sarılık

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının teşhisi genellikle herhangi bir rutin kan testi sırasında yapılan karaciğer testinin sonuçlarına dayanır. Şu anda, bazı uzmanlar her obez çocuğun veya gencin karaciğer enzimlerini kontrol ettirmesini önermektedir.

Yağlı karaciğer hastalığı, kan testi sonuçları normal olsa bile ortaya çıkabilir. Hastalığın teşhisi karaciğer ultrasonu ile doğrulanır, çünkü bu testler karaciğerde yağ birikintilerini ortaya çıkarır. Karaciğerde yağ birikmesi, aşırı alkol tüketimi, bazı ilaçlar, viral hepatitler, otoimmün karaciğer hastalığı ve kalıtsal veya metabolik karaciğer hastalığından kaynaklanabilir.

Yağlı karaciğer hastalığı, örneğin mikroskobik incelemede karaciğerde yağ infiltrasyonu, iltihaplanma ve değişen derecelerde fibrozis ortaya çıktığında teşhis edilir. Sadece yağ bulunursa, basit bir karaciğer yağlanması teşhisi konur. Karaciğer biyopsisi, yalnızca kan testi, ultrason veya röntgende görülebilen karaciğer fibrozunun boyutu hakkında hayati bilgiler sağlar.

Kansere neden olan sessiz hastalık: karaciğer yağlanması #3

KANSERE NEDEN OLABİLİR

Journal of Hepatology’den önceden var olan karaciğer yağlanması olan kişilerde kanser oranları üzerine yapılan bir 2019 araştırması, obezite ve kanser ile yağlı karaciğer ve kanser arasındaki ilişkiyi karşılaştırdı.

alkolden bağımsız karaciğer yağlanması Hastalığı olan 4.722 kişi ve hastalığı olmayan 14.441 kişi muayene edildi. 8 yıllık takipten sonra, 2.224 kanser bulundu ve yağlı karaciğer varlığı, %90 daha yüksek kanser riski ile ilişkilendirildi.

Sonuçlar etkileyiciydi: alkolden bağımsız karaciğer yağlanmasıArtan kanser riski, özellikle sindirim sistemi ile ilgili kanserler ve hatta obezite ve kanser arasındaki bağlantı ile bağlantılıdır.

Kansere neden olan sessiz hastalık: karaciğer yağlanması #4

KARACİĞER YAĞLAMA TEDAVİSİ

Şu anda, karaciğer yağlanması hastalığını tersine çeviren ve karaciğerdeki yağ varlığını ortadan kaldıran tıbbi bir tedavi yoktur. Bazı araştırmalar kilo kaybının karaciğer yağındaki azalma ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan kişilere en önemli tavsiye, fazla kilolu veya obez ise kilo vermeleri, fiziksel aktivitelerini artırmaları, dengeli beslenmeleri, alkol ve gereksiz ilaçlardan uzak durmalarıdır. Aynı tavsiyeler, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığının en şiddetli formu olan alkolsüz steatohepatitli hastalarda da yardımcı olabilir.

Ek olarak, diyabetinizi kontrol etmek ve yüksek kolesterol ile başa çıkmak önemlidir. Yağlı karaciğer hastalığını ve alkole bağlı olmayan steatohepatiti tedavi edebilen ilaçların geliştirilmesi yoğun bir araştırma alanıdır. Doktorların ve bilim adamlarının şu anda karaciğerdeki yağ miktarını azaltmak için değerlendirdiği faktörler şunlardır:

– Kilo kaybı (diyet, egzersiz, ilaç, ameliyat)

– Kandaki kolesterol ve diğer yağları düşüren ilaçlar

– İnsülin hassaslaştırıcılar (ilaçlar)

– Antioksidanlar, antiapoptotik ve antitokin ilaçların uygulanması yoluyla karaciğerdeki iltihaplanma miktarının azaltılması

Kansere neden olan sessiz hastalık: karaciğer yağlanması #5

KARACİĞER DETOKS BESLENME

Karaciğer detoksu diyeti, aşırı toksinler nedeniyle mücadele eden karaciğerin sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan düşük kalorili bir diyet programıdır. Bazı temel besinlerden kaçınmayı içerir, bu nedenle 5 günden fazla uzatılmamalıdır.

Başlamak için en iyi zaman, kilo verme diyetine başlamadan öncedir. Öte yandan hazımsızlık, iltihaplanma ve tekrarlayan baş ağrıları gibi belirtiler için önerilir.

İzin verilen yiyecekler

– Taze meyve ve sebzeler

– Otlar ve baharatlar

– Yağlı tohumlar ve fındık

– Tam tahıllı

– Sağlıklı yağlar (zeytinyağı, avokado, yağlı balık)

– Karabuğday ve kinoa

– Baklagiller (fasulye, mercimek, nohut)

Tavsiye edilmeyen yiyecekler

– Kırmızı et

– tereyağı ve margarinler

– İşlenmiş etler (sosis, salam vb.)

– Endüstriyel bitkisel yağlar

– Yemek için kızarmış yiyecekler ve atıştırmalıklar

– Kahve ve kafeinli içecekler

– Aromalı alkolsüz içecekler

– Atıştırmalık (hamburger, pizza, sosisli sandviç)

– Paketlenmiş tatlılar

– Konserve ve hazır yiyecekler

– Tatlılar ve rafine şeker içeren herhangi bir ürün

– Alkollü içecek

Karaciğerin iş yükünü azaltmak için yağı azaltılmış dengeli bir diyet uygulamak en iyisidir.

Aşağıda önerilen diyet modeli maksimum 5 gün süren bir programdır. Karaciğer bakımı ve kilo kaybı için çok iyi olsa da olumsuz etkileri olabileceğinden önerilenden daha uzun süre uzatılmamalıdır.

Aç karnına alınabilecek seçenekler

– limonlu sıcak su

– enginar çayı

– Limon suyu ile sızma zeytinyağı

Kahvaltı seçenekleri

– Avokado çekirdeği ve yağı, limon ve kepekli ekmek ile papatya çayı.

– Badem sütü, ıspanaklı omlet ve taze mevsim meyveleri.

– Kuru üzüm ve tarçın ile haşlanmış yulaf ezmesi.

– Papaya ve vejetaryen sandviç ile portakal suyu

– Muz, yeşil elma ve yeşil çay.

Atıştırmalık seçenekleri

– Yeşil çay veya bitki çayı

– Kullanışlı önceki geceden ıslatılmış fındık

– doğranmış elma veya papaya

Öğle yemeği seçenekleri

– Sebze suyu, esmer pirinç ve ızgara enginar.

– Turp, soğan ve havuç salatası, humus ve meyve.

– hindi göğüs, sızma zeytinyağı ile tatlandırılmış enginar salatası, kepekli ekmek ve yeşil çay.

– Mercimek, esmer pirinç, bir porsiyon somon ve bir yeşil elma.

– Sebze suyu ve roka, marul, havuç ve avokado salatası.

Öğleden sonra seçenekleri

– Meyve

– Bir avuç tuzsuz ve pişmemiş badem

– Taze ananas dilimi ve yeşil çay

Yemek seçenekleri

– Sızma zeytinyağı, bir porsiyon balık ve bir dilim taze ananas ile süslenmiş karışık yeşil salata.

– Havuç çorbası, esmer pirinç ve ıhlamur çayı

– Buğulanmış sebze ve ızgara tavuk göğsü ile kahverengi pirinç

– Yeşil salata, ton balığı ve bitki çayı

Not: Karaciğer hastalığınız varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bu diyeti uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Bu ipucu içeriği yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir durumda özel tıbbi görüşün yerini almaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu