Gündem

Kaleköy’de öğrenciler, okula ‘mavi yolculukla’ gidiyor

Antalya’nın Demre ilçesindeki Simena antik kentinde bir yarımada olan Kaleköy’de yaşayan öğrenciler, yaklaşık 2,5 km tekne ile okullarına ulaşıyor.

Kaleköy'de öğrenciler okula

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı reçağız ilçesine bağlı Kaleköy’de yaşayan öğrenciler, ulaşımın tekneyle sağlandığı evlerinden okula deniz yoluyla ulaşabiliyor. Çevreli Mahallesi’ndeki Bozoğlu-Tarkun İlköğretim Okulu’nda eğitim gören Ürmür Karataş, Pınar Demirel ve Hasibe Vergili, her sabah saat 08.30’da tekneyle okula doğru yola çıktı.

15 DAKİKA İÇİNDE “TARİHİ MAVİ YOLCULUK”

Yaklaşık 15 dakika süren 1,6 millik seyir sırasında teknelerin yanaşabileceği buluşma noktasına gelen öğrenciler. Simena antik kenti, tarihi kale, kaya mezarları, amfi tiyatro ve eşsiz manzara eşliğinde Kekova’ya varış. Bu durumdan oldukça memnun olan öğrenciler, yolculuk sırasında teknede kitap okuyup ödevlerini tekrarlıyorlar.

Kaleköy’de öğrenciler “mavi yolculuk” VİDEOSU ile okula gidiyor

KOLLAS’A GÜVENLİK GELİYOR

Dışarıda olmasına rağmen tekne kaptanı maskesini takıyor ve Covid-19 muhafızından vazgeçmiyor ve maskesi olmayan öğrencilere maske temin ediyor. Yolculuk güzergahı Kekova Koyu olduğundan fırtına gibi engellerle karşılaşmayan öğrenciler kabin tekneleri ile güvenli bir yolculuk geçiriyorlar. Ayrıca teknede her öğrenci için bir can simidi bulunmaktadır. Öğrenciler tekneden indikten sonra kendilerini bekleyen otobüse binerler ve okullarına doğru yola çıkarlar.

Kaleköy'de öğrenciler okula mavi yolculukla gidiyor #1

DEVLET DENİZ VE ÜLKE SEYAHATLERİNİ SUNAR

Kaleköy’e yapılan bu öğrenci gezisi 2009 yılından beri devam etmektedir. Kara ve deniz hizmetleri rekabeti ile belirlenen ulaşım araçları için her yıl öğrenci ücreti alınmamaktadır. Tüm çocuk bakım masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #2

MEMNUN EBEVEYNLER

Velilerden Durali Demirel, devletin verdiği ücretsiz deniz ve kara hizmetiyle çocuklarının okula gitmesinden çok mutlu olduklarını söyledi. “Çocuğumuz memnun. Bölgeye göre buradaki çocuklar tekneye binmeye alışkın. Hizmet için ödeme yapmıyoruz. Devletin himayesinde. Çok memnun olduk. Okulu çok özlüyorlar. Kaçtılar. “Okulların açılması çocukları ve bizim için daha iyi oldu.” dedi.

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #3

“ÇOK KEYİFLİ VE EĞLENCELİ”

Gezide çok eğlendiğini söyleyen öğrencilerden Pınar Demirel, şunları söyledi: “Çok keyifli ve eğlenceli. Deniz alıştığımız için tutmuyor bizi. Hiçbir yerde gemi hizmeti yok, sadece bizde var” dedi. Başka bir öğrenci, Hasibe Vergili “Diğer insanlar için tehlikeli geliyor ama bizim için çok eğlenceli bir yolculuk. Sanki okulda bizi biraz kıskanıyorlar” dedi.

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #4

“YOLCULUK SON DERECE GÜVENLİ”

Öte yandan teknenin kaptanı Mehmet Ekici, sabah 08:15’te demir attığını ve 15 dakikalık yolculuğun ardından öğrencileri tekneye aldığını söyledi. Ekici, yolculuğun son derece güvenli geçtiğini söyledi. “Onlar benim çocuklarım gibiler. Benim de 3 çocuğum var ve biri onlarla aynı okula gidiyor” ifadeleri kullandı.

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #5

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #6

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #7

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #8

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #9

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #10

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #11

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #12

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #13

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #14

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #15

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #16

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #17

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #18

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #19

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #20

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #21

Kaleköy'de öğrenciler mavi yolculukla okula gidiyor #22

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu