Ekonomi

Japonya Hava Yolları, koronavirüse karşı sermaye artıracak

Japan Airlines, koronavirüs nedeniyle azalan finansal kapasitesi için kaynak toplama kararı aldığını duyurdu. Havayolu ayrıca sermayeyi artırmak için kaynakları ve maliyetleri paylaştı.

Japan Airlines, koronavirüse karşı fonlarını artıracak

Japan Airlines (JAL), koronavirüsün olumsuz etkilerine karşı 300 milyar yen (2 milyar 720 milyon dolar) sermaye artıracağını açıkladı.

Kyodo ajansının haberine göre Japon şirket, koronavirüsün havayolu sektörü üzerindeki olumsuz etkileri karşısında finansal kapasitesini güçlendirecek.

HAVA YOLU 200 MİLYAR KULLANACAK

Bu bağlamda şirket, MUFG, Mizuho ve SMBC gibi büyük Japon bankaları ile Japonya Devlet Kalkınma Bankası (DBJ) gibi büyük Japon bankalarından alınan sermaye benzeri kredilerde 200 milyar yen kullanacak.

100 MİLYAR YENİ TAHVİL VERİLECEK

JAL ayrıca tahvil ihraçlarından 100 100bn artıracak.

YENİ HAVACILIK PAZARI VE YEŞİL TEKNOLOJİ HEDEFLEME

Yeni sermayenin bir kısmı, Airbus 350 uçağının lansmanı da dahil olmak üzere yeşil teknoloji yatırımlarına yatırılacak.

Japan Airlines, koronavirüse karşı sermayesini artıracak #1

“SALGIDAN SONRA YATIRIM YAPIYORUZ”

Resmi JAL Yuiciro Kito, çevrimiçi basın toplantısında, “Bu ekonomik planlama, yalnızca yeterli sermayeyi korumaya yönelik savunmacı bir yaklaşım değil, aynı zamanda pandemi sonrası döneme hazırlıkta genel olarak agresif bir duruştur.” dedi.

MİSYON MİSYON 2020

JAL, salgının seyahat endüstrisi üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak, 31 Mart 2021’de sona eren 2020 mali yılında 286 milyar 600 milyon yen (2 milyar 600 milyon dolar) net zarara uğradı. Bu kaybın 2012’den bu yana ilk gelir kaybı olduğu bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu