Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu 18 Aralık’ta fırlatılacak

NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması planlanan yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nu 18 Aralık’ta fırlatmaya hazırlanıyor.

James Webb Uzay Teleskobu 18 Aralık'ta fırlatılacak

Eski Hubble Uzay Teleskobu’nun değiştirilmesi planlanıyor ve 2021’de yörüngeye fırlatılması bekleniyor. James Webb Uzay TeleskobuGüneş sisteminin ötesinde keşfedilen birçok yeni gezegenin atmosferlerinin yaşam için uygun olup olmadığını analiz edecek.

NASA tarafından Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak inşa edilen James Webb Uzay Teleskobu, şimdiye kadar birkaç kez ertelendi.

TARİH AYARLANDI

Webb olarak bilinen projenin testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından NASA, uzay fırlatma hizmeti veren uluslararası şirket Arienspace ile birlikte teleskop için bir fırlatma tarihi belirlediğini duyurdu.

NASA tarafından Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile işbirliği içinde geliştirilen James Webb Teleskobu, 18 Aralık’ta Güney Amerika’nın kuzeybatı kıyısındaki Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay İstasyonu’ndan fırlatıldı. Ariane 5 ile uzaya gönderilecek.

νάσα

HUBBLE KARŞI OLACAK

Hubble’dan farklı olarak James Webb, Güneş’in yörüngesinde Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzakta olacak. 2,4 metrelik aynasıyla Hubble Uzay Teleskobu, James Webb’in yemin etmesinin ardından emekliye ayrılacak.

james webb

james

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu