Gündem

İsrail, esir takasında Türkiye dahil 4 ülkeyi arabulucu istedi

Hamas, Türkiye, Almanya, Mısır ve Katar’ın İsrail’in Filistinli gruplarla yapmayı planladığı bir mahkum takas anlaşmasında arabuluculuk yapmasını istediğini söyledi.

İsrail, tutuklu takasında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 4 ülkenin arabulucu olmasını istiyor

Hamas bağlantılı El Aksa TV’ye konuşan Batı Şeria lideri Salih el-Aruri şunları söyledi: “İsrail, Mısır, Türkiye, Almanya ve Katar’ın mübadele anlaşmasına dahil olmasını istiyor. İşgalciye ücretsiz bir şey vermeyeceğiz.” dedi.

Tutuklu takas anlaşmasında kayda değer bir şey olmadığını, sadece ombudsmanlara yol haritası sunduklarını kaydeden Aruri, özellikle müebbet hapis cezasına çarptırılan mahkumların serbest bırakılması için tutuklu takas anlaşmasından başka bir yol olmadığını söyledi.

İsrail, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 4 ülkeyi tutuklu takasında arabulucu olarak istedi #1

“SİYONİST İSRAİL’DE 6 FİLİSTİN LEVHA”

Aruri, Gilboa hapishanesinden kaçtıktan sonra tutuklanan 6 Filistinli hakkında şunları söyledi: “Terk edilmenin Siyonist toplum üzerinde derin bir etkisi oldu. 6 Filistinliler İsrail’e tokat attı ve Filistin toplumuna serbest bırakılması gereken mahkumlar olduğunu hatırlattı. İşgalciye rağmen onları hapishaneden serbest bırakmak bizim görevimizdir.” değerlendirmesini yaptı.

Hamas Politbüro üyesi ve tutuklu dosya yöneticisi Zahir Chebarin 22 Eylül’de İsrail ile aralarında arabuluculuk yapanlar arasında tutuklu değişimi için bir çerçeve teklif ettiklerini, ancak diğer taraftan henüz bir yanıt alamadıklarını duyurdu.

İsrail, 2 numaralı tutuklu takasında Türkiye dahil 4 ülkeyi arabulucu olarak istedi

Firari tutuklular tutuklandı

Altı Filistinli tutuklu, 6 Eylül sabahı kuzey İsrail’deki yüksek güvenlikli Gilboa hapishanesinden bir tünelden kaçtı.

Hapishaneden kaçan Fetih Hareketi’nin silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı mensupları Zekeriya ez-Zubeyidi ile Filistin İslami Cihad Hareketi üyeleri Muhammed Kasım Arıda, Yakub Mahmud Kadri ve Mahmud Abdullah Arıda. İsrail güçleri tarafından 10-11 Eylül’de

Diğer iki Filistinli tutuklu, Eyhem Fuad Kemamcı ve Munadil Yakub Nufeyat, 19 Eylül’de İsrail güçleri tarafından tutuklandı ve kaçak gözaltına alınmadı.

Filistin Mahkumlar Birliği’ne göre, 6 Eylül 2021 itibariyle, İsrail hapishanelerinde 520’si “idari tutuklu” olmak üzere yaklaşık 4.650 Filistinli bulunuyor. Bunların 200 kadarı çocuk.

İsrail, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 4 ülkeyi 3 numaralı tutuklu takasında aracı olarak istedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu