Gündem

İskoçya’da bağımsızlık yürüyüşü

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da İngiltere’nin reddetmesine rağmen referandum için bağımsızlık yanlısı mitingler düzenlendi.

İskoçlar, polisin şehir merkezinden yürümelerine izin vermediği için merkezin dışındaki Dalkith Caddesi’nde toplanmak zorunda kaldı. Yerel saatle 13.00 sıralarında harekete geçen protestocular İskoç Parlamentosu’na yürüdü.

“Bağımsız İskoçya” ve “Bağımsızlık şimdi” gibi sloganlar atan protestocular, “Britanya devleti dağılsın” yazılı pankartlar taşıdı.

KATALANLAR VE İRLANDA DA DESTEKLENİYOR

Bazı Katalanlar ve İrlandalılar da referandumun İngiltere’den bir an önce ayrılmasını isteyen İskoçlara destek verdi.

Yürüyüş sırasında İskoçya bayraklarının yanı sıra Katalonya bayraklarının da taşındığı görüldü.

İskoçya’da Bağımsızlık Yürüyüşü-Video

“BU GÜZEL DÜĞÜNÜ BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Etkinliği organize eden All Under One Banner organizatörü Keir McKechnie, etkinliğin amacının Başbakan Boris Johnson olduğunu açıkladı. “Bağımsız bir İskoçya istiyorlar” Mesajını vermek istediğini söyledi.

McKechnie, Birliğiniz, “Irkçı ve bölücü” bunu belirten “Bu korkunç evliliği terk etmek ve Birleşik Krallık’tan ayrılmak istiyoruz.” dedi.

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 1

“KULLANILDIKÇA İŞSİZLİK ARTACAK”

McCachney, İskoçya halkının son altı seçimde bağımsızlık için oy kullandığını kaydetti. “İskoç Hükümeti’nden bir referandum tarihi belirlemesini istiyoruz. Bu daha sonra değil, şimdi yapılmalı. Çünkü Birleşik Krallık’ta yaşadığımız sürece daha fazla işsizlik, yoksulluk ve Covid-19 salgını gibi daha fazla felaket olacak.” dedi.

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 2

“AVRUPA’NIN BİR PARÇASI OLMAK İSTİYORUZ”

Başka bir protestocu, Brexit ile Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmak zorunda kaldıklarını söyledi. “Avrupa’nın bir parçası olmak istiyoruz. Merkezi hükümete Brexit konusunda çok kızgınız ve tüm kalbimizle bağımsızlık istiyoruz.” dedi.

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 3

SCOTT YIL SONUNDA YAYIN İSTİYOR

İskoç Ulusal Partisi, İskoçların 2014 referandumunda yüzde 55 ile bağımsızlığı reddetmesine rağmen Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referanduma ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Brexit referandumunda İngilizlere karşı yüzde 62 oy veren İskoçlar, farkında olmadan AB’den atıldıklarını söylüyor.

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, 2023 yılı sonuna kadar bağımsızlık referandumu düzenlemeyi planlıyor.

Ancak, yeni bir bağımsızlık referandumu yapmak için İngiliz Parlamentosu’ndan izin alınması gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin 365 sandalyeli çoğunluğa sahip olduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir izin almak imkansız görünüyor.

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 4

Bu nedenle bağımsızlık yanlısı aktivistlerin alternatif yolları deneyebileceğine inanılıyor. Bu seçeneklerden biri, İngiliz Parlamentosu’ndan izin gerektiren bir yasaya karşı mahkemeye gitmek.

Diğer bir yol ise merkezi hükümete rağmen referanduma gitmek ve olumlu sonuç alınması durumunda tek taraflı bağımsızlık ilan etmektir.

Ancak bunun Katalonya’da olduğu gibi merkezi hükümetten yoğun ve sert tepkilere yol açabileceği bildiriliyor. Aynı zamanda bu durumun Katalanlar gibi İskoçların da AB desteğini kaybetmesine neden olabileceği bildiriliyor.

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 5

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 6

İngiltere’de gaz hattında bekleyen Türk ayaklanması – haberi okumak için tıklayın

İskoçya'da Bağımsızlık Yürüyüşü # 7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu