Ekonomi

İskenderun Limanı’nda elleçleme sayısı artıyor

Dış ticarette liman sayısı ve limanlardaki işlem sayısı önem kazanmaktadır. İskenderun limanı da bu önemli noktalardan biridir.

İskenderun limanında operasyon sayısı artıyor

LimakPort İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Gündüz Arısoy, İskenderun Körfezi’nin Doğu’ya, Güneydoğu’ya ise dünyaya açılan kapı olduğunu söyledi.

11 AYDA 425 BİN 399 İŞLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İskenderun limanında 11 ayda toplam kargo 892 bin 520 ton, proje yükü 33 bin 215 ton, kuru yük 1 milyon 781 bin 121 ton, canlı hayvan 183 bin 423 adet, konteyner 425 bin 399 bin TEU ve Ro-Ro 3440 .

“TRANSFER GEÇEN YIL YAPILACAK”

Arısoy, 2021’i geçen yıla göre yüzde 1 kapatmayı beklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Genel dökme yükte geçen yıla göre çok daha iyi durumdayız. Sıfır ve ikinci el araçlarda ve Ro-Ro taşımacılığında da geçen yıla göre çok daha iyi durumdayız. Proje yükü ve besi hayvanı geçen yıl ile aynı seviyede. Konteynerden dönüş var Deniz taşımacılığında artış var. “İskenderun Körfezi’nde de benzer bir artış var. Özellikle dökme ve genel yük taşımacılığında artış var. Türkiye’ye konteyner sevkiyatlarında da 11 ayda yüzde 7’lik artış yaşandı. “Yükselen ücretlere rağmen, talep hala güçlü.”

Liman

“Önümüzdeki YIL KONTEYNERLERDE %15 BÜYÜME HEDEFİYORUZ”

Arısoy, bölgede yapılması planlanan Amanu Tüneli’ne değinerek, projenin hayata geçirilmesiyle Gaziantep ve Cilvegözü gümrük kapısının İskenderun Körfezi’ne daha yakın olacağını söyledi.

Bunun planlanan Hassa ve Polateli organize sanayi bölgelerinin limana taşınmasını kolaylaştıracağını vurgulayan Arısoy, şunları kaydetti:

“Tünel yapılmazsa bu sanayi bölgelerini de geliştirmek zor olacak. Bölgenin gelişimi, kalkınması ve geleceği tehlikeye girecek. İskenderun Körfezi, liman yetkililerine göre Türkiye’nin üçüncü yük elleçleme alanı. 61 Milyon İskenderun Körfezi’ne 11 ayda tonlarca yük taşındı.Körfez’de 18 kıyı tesisi var.Yılda 5.000’den fazla gemi geliyor.Bölge Türkiye’nin en önemli liman alanlarından biri.Ayrıca komşu Suriye ve Irak’a da hizmet veriyor. Doğu Akdeniz bağlantı noktaları.

Liman

BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 15

Önümüzdeki yıl konteynerlerde %15 büyüme hedefliyoruz. Bu yılki genel yük, proje yükü ve hacim seviyelerini hedefliyoruz. Canlı hayvanlarda da öyle. “Ro-Ro’da bir miktar azalma olabilir.”

ELLEÇLEME NEDİR

Malzeme taşıma, çeşitli malzemelerin bir noktadan diğerine aktarılmasıdır. Malzeme elleçleme, hammadde, kutu, kutu, palet, yük, malzeme ve benzeri ürünlerin bir noktadan diğerine en verimli ve doğru şekilde taşınmasını ifade eder. Deponun günlük dilinde paketleme, paketleme, etiketleme veya sınıflandırma gibi işlemler de malzeme taşıma olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu