Teknoloji

İnsanlı uçuşta rotadan saptığı için Virgin Galactic’e soruşturma açıldı

Virgin Galactic, milyarder Richard Branson’ı uzaya taşıyan 11 Temmuz uçuşunun geri çekilmesiyle ilgili bir soruşturmayla karşı karşıya.

Virgin Galactic, insanlı uçuştan saptığı için soruşturma altında

2004 yılında İngiliz işadamı Sir Richard Branson tarafından İngiltere’de kurulan ve uzay iş misyonları düzenlemeyi hedefleyen Virgin Galactic, turistleri uzaya taşımak için çalışıyor.

Bu bağlamda geliştirildi VSS Birliği Uzay aracı son aylarda birçok test aşamasından geçti ve hazır.

Ardından, 11 Temmuz’da gerçekleştirilen insanlı uçuşta, söz konusu uzay aracı kısa süreliğine de olsa, Richard Branson’ı uzaya götürmüş ve geri getirmişti.

KURAL İHLALİ

Virgin Galactic, 11 Temmuz uçuşunda milyarder Richard Branson’ı uzaya götüren ve bildirildiğine göre kırmızı bir uyarı ışığını görmezden gelen bir sapma nedeniyle soruşturma altında.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), 22. Bölüm Uçuşu sırasında uzay aracının “Spaceport America’ya dönüşünde hava trafik kontrolünden izin almadığını” söyledi.

Virgin Galactic, insanlı 1 numaralı uçuştan saptığı için soruşturma altında

BEJİ GEÇMEK İÇİN RİSK VERMEK

Uzmanlar, uyarı ışığını gören uçağın motorları durdurarak görevi iptal etmesi gerektiğini ancak uyarılara rağmen görevin devam ettiğini söylüyor.

Jeff Bezos da aynı ay uzaya gitmeyi planlamıştı. Richard Branson ise Bezos’tan önce uzaya giden uyarı ışıklarına rağmen görevi kesintiye uğratmadı.

Uzay uçuşu misyonları, havada ticari uçaklarla çarpışmaları önlemek için önceden belirlenmiş bir hava sahası içinde kalmalıdır. Bir FAA sözcüsü, ihlalle ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Virgin Galactic tarafından yapılan açıklamada, “Uçuşun son yörüngesi, orijinal planlarımızdan sapıyor, ancak korunan hava sahasının yan sınırlarını aşmıyor.” ifadeler kullanılmıştır.

vs

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu