Gündem

İngiltere’deki İşçi Partisi, İsrail’e karşı yaptırımları destekledi

Birleşik Krallık’ta muhalefete öncülük eden İşçi Partisi, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı ve İsrail’e karşı yaptırımları kabul etti.

İngiltere İşçi Partisi, İsrail'e yönelik yaptırımları destekliyor

İngiltere’nin ana muhalefetteki İşçi Partisi, İsrail’in Filistin halkına yönelik tutumunu Apartheid rejiminin tutumuna benzeterek yeni bir öneri kabul etti.

İSRAİL İLE SİLAH ANLAŞMASININ DURDURULMASI TALEPLERİ

Parti lideri Keir Starmer başkanlığındaki partinin sonbahar kongresi, yasadışı eylemleri nedeniyle İsrail’e yaptırım uygulanması, İngiltere’nin İsrail ile silah ticaretine son vermesi ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndaki yasadışı yerleşim ticaretine son vermesi yönünde çağrıda bulunan bir öneriyi destekledi.

Birleşik Krallık İşçi Partisi, İsrail'e yönelik yaptırımları destekliyor #1

“İsrail, Filistin’in kaderini belirleme olasılığını ortadan kaldırıyor”

Parti üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen önergede, “Filistin topraklarının hızlandırılmış yerleşim inşaatları yoluyla fiili ilhakının ve İsrail’in ilhakı sürdürme niyetinin yanı sıra Filistin’in kendi kaderini tayin etme olasılığını ortadan kaldırma niyetinin olduğu her zamankinden daha açık.” ifadesi kullanılmıştır.

Hareket, Batı Şeria’nın işgaline ve Gazze ablukasına son verilmesi ve Filistinlilerin evlerine dönme hakkı için çağrıda bulundu.

Birleşik Krallık İşçi Partisi, İsrail'e yönelik yaptırımları destekliyor # 2

“KONFERANS SALDIRISI”

Ayrıca, teklif Konferans, Filistin’de devam eden Nakba’yı, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki askeri şiddetini, Şeyh Jara’nın zorla sınır dışı etmesini ve Gazze’deki ölümcül saldırıyı kınıyor.” ifadesi yer aldı.

Birleşik Krallık’taki Filistinliler için barış ve adalet için kampanyalar yürüten Filistin Dayanışma Kampanyası (PSC) öneriyi destekledi. “tarih” gibi tanımlanır.

PARTİ ÜYELERİ FİLİSTİNLİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

Karar, İşçi Partisi liderliği için bağlayıcı olmasa da, parti üyelerinin Filistin haklarını desteklemeye devam ettiğine işaret ediyor.

Öte yandan Filistin davasına desteğini her platformda dile getiren eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in ardından partinin genel başkanlığına seçilen Starmer, Filistin davasına yeterince destek vermediği için eleştiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu