Ekonomi

IMF: Küresel fosil yakıt sübvansiyonları 2020’de 6 trilyon doları buldu

IMF, fosil yakıt fiyatlarının çevresel ve tedarik maliyetlerini tam olarak yansıtacak şekilde artması durumunda, küresel karbon emisyonlarının 2025 yılına kadar üçte bir oranında azalacağına inanıyor.

IMF: Küresel fosil yakıt sübvansiyonları 2020'ye kadar 6 trilyon dolara ulaşıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, BM Genel Kurulu’nda enerji zirvesine hitap etti.

ÇEVRE MALİYETLERİNİN YANSIMASI İÇİN ARTAN PARSEL AKARYAKIT FİYATLARI KARBON EMİSYONUNU 1/3 AZALACAK

Küresel fosil yakıt sübvansiyonlarının 2020 yılında yaklaşık 6 trilyon dolara ulaştığını belirten Georgieva, fosil yakıt fiyatlarının 2025 yılına kadar çevre ve arz maliyetini tam olarak yansıtacak şekilde artması durumunda küresel emisyonların üçte bir oranında azaltılabileceğini söyledi. “Bu, dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 6.8’ine eşittir.” dedi.

TAM YAKIT KULLANIMININ AZALTILMASI İNSAN SAĞLIĞINA VE HAYATINA ZARARLI OLUR

Georgieva, fosil yakıtların kullanımında herhangi bir azalma olmaması halinde çevreye, insan sağlığına ve geçim kaynaklarına verilen zararın devam edeceğini ve Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1,5 dereceye düşürme hedefine ulaşılacağını söyledi.

Kristalina Georgieva

FOSİL YAKIT FİYATLARI, KARBON EMİSYONLARI VE HAVA KİRLİLİĞİ GİBİ ÇEVRE HARCAMALARI HARİÇ OLMALIDIR

Fosil yakıt fiyatlarının uygun şekilde belirlenmesinin önemine geri dönen Georgieva, fiyatların hem tedarik maliyetlerini hem de başta karbon emisyonları ve hava kirliliği olmak üzere çevresel maliyetleri tam olarak yansıtması gerektiğini vurguladı.

YUNANİSTAN’DA KONUT MALİYETLERİNİN TAM HESAPLANMASI ÖNEMLİ

Georgieva, fosil yakıt fiyatlarının çevresel ve tedarik maliyetlerini tam olarak yansıtacak şekilde artması durumunda küresel karbon emisyonlarının 2025 yılına kadar üçte bir oranında azaltılabileceğini söyledi.

“YÜKSEK AKARYAKIT FİYATLARININ ÇOK ZOR OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Akaryakıt fiyatlarını artırmanın çok zor olduğuna dikkat çeken Georgieva, şunları kaydetti: “Ne kadar zor olduğunu küçümsemek istemiyorum ama hiçbir şey yapmamak çok daha büyük zorluklar doğuracak.” dedi.

“ULUSLARARASI KÖMÜR FİYAT TABANINI TAVSİYE EDERİM”

IMF’nin büyüme seviyelerine göre belirlenen uluslararası bir karbon fiyat tabanı önerdiğini belirten Georgiaeva, bunun yakıt için doğru fiyatın belirlenmesine yardımcı olacağını ve küresel iklim eylemini hızlandıracağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu