Ekonomi

İkinci el otomobillerde fiyatlar 60 bin TL’yi gördü

Araçların satış fiyatlarında düzenleme yapmak isteyen vatandaşlar hem alış fiyatları hem de satış fiyatları konusunda endişeli. Fiyatlardaki artış otomobil piyasasına da yansıdı.

İkinci el otomobil fiyatları 60 bin TL'ye ulaştı

Otomobil fiyatlarındaki artış sadece internette değil, araç pazarında da kendini gösteriyor.

Samsun 2. otomobil pazarındaki Doğan ve Şahin otomobillerinin fiyatlarından hem alıcılar hem de satıcılar şikayetçi.

SATICI VE ALICI KABUL ETMİYOR

İkinci el otomobil fiyatlarındaki kaçınılmaz yükselişin ardından bir durgunluk dönemine girdi. Satıcılar aldıkları fiyatların altında araba satmak istemezken, alıcılar yüksek fiyatlardan endişe ediyor.

İKİ TARAF MEMNUN DEĞİL

Alıcı ve satıcıların fiyatta anlaşamaması nedeniyle piyasadaki durgunluk devam ediyor.

Doğan, Şahin ve Kartal otomobillerinin Samsun pazarında 40 bin TL ile 60 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulması her iki tarafı da memnun etmiyor.

İkinci el araba fiyatları 60 bin TL gördü #1

“BU ARAÇLAR 40-45 BİN OLABİLECEK DEĞİL”

48 bin liraya reklamını yaptığı otomobilinin alımıyla ilgili konuşan 21 yaşındaki otomobil satıcısı Mehmet Eren Devranlı, şunları söyledi: “99 Doğan modelim var. 15 bin lira ek imkanı var. 52,5 bin TL’den 48 bin TL’ye düştüm. Stokta bulunan bir Doğan için 50 bin TL talep edilmez. Eşsiz ve birçok katkı maddesi içeriyorsa 50 bin TL talep edilebilir. Günde 25 kişi arabayı soruyor. Fiyatı duyunca “Doğan’a o kadar para verilmez” derler.

Bundan da bıktık. Arabayı bir haftalığına satış ilanına koydum. Ben de şansımı araba pazarında denemek istedim. Satamasam da sürmeye devam edeceğim. İkinci el otomobil piyasası çok kötü durumda. Fiyatlar çok yüksek. Bence bu arabalar 40-45 bin liraya mal olacak arabalar değil. Bu arabalar 2 yıl önce 20.000 δες idi. Dolayısıyla bu fiyat alıcılara pahalı görünüyor” dedi. dedi.

İkinci el araba fiyatları 60 bin TL'ye ulaştı #2

“DOĞAN VE AHAN 60 BİN TL İSTİYOR”

100 bin liralık bütçeyle bir aydır araba bulamadığını ifade eden Ramazan Turhal, şunları kaydetti: “Şu an ikinci el araba fiyatları biraz yüksek. Fiyatlar düşmüyor. Hep yükseliyor. Bu fiyatlar nereye kadar gider bilemiyorum. Ben alıcıyım. 100 bin TL bütçem var.

Bu paraya araba arıyorum ama olmuyor. Hesap tutmuyor. Bir aydır araba bakıyorum. Fiyatlar yüksek olduğu için araba bulamıyorum. Bugün Doğan veya Şahin için 50-60 bin TL istiyorlar. Piyasanın nasıl toparlanacağını bilmiyorum.” dedi.

İkinci el araba fiyatları 60 bin TL'ye ulaştı #3

“50 BİN TL’YE SATILIK 1999 DOĞAN SLX MODELİ”

Doğan otomobillerini 50 bin TL’ye satan Ufuk Kaçak, “Piyasa durgun kalmaya devam ediyor. Piyasa hareket ettiğinde iyi satışlar bekliyoruz. Sanırım şu anda kimse risk almak istemiyor. Yatırım yapmıyorlar. Araçlara yatırım yapılabilir ama herkes bizim gibi düşünmüyor. Doğan, Kartal ve Şahin’i pazara getirdim. 97 Doğan SLX modeli için 50 bin TL istiyorum. İyi bir araba iyi öder. Belki 1970’lerin modelidir.

“Doğan ve Şahin için 50 bin lira istiyorlar” diyorlar ama biz bu arabaları 20 bin liraya almıyoruz. Aldığımız arabayı yüzde 10 indirimle alıyoruz. Fiyatı ona göre belirliyoruz. “Arabalarımı soran insanlar var ama piyasa faaliyeti olmadığı için satışlar nadir oluyor.” dedi.

İkinci el araba fiyatları 60 bin TL'ye ulaştı #4

“DÜN SATTIĞIM PARA İLE DÜN SATTIĞIM OTOMOBİLİ ALAMIYORUM”

Yaklaşık 35 bin lira değerinde bir araba aradığını söyleyen Seifi Arslan, şunları söyledi:

“Dün 95 Renault Europa modelini 34 bin 700 liraya sattım. Aynı arabayı bugün sattığım fiyata alamam. Fiyatlar: Şahin 48 bin TL, Doğan 50 bin TL, Kartal 58 bin TL. Bütçem yaklaşık 35 bin lira. İkinci el arabalar ellerine verilmelidir. Şeytan haklı. Bu arabayı 50 bin liraya alıyorlar. Fiyatlar düşse bile arabasını verdiği fiyatın altında satmayacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu