Gündem

Hulusi Akar: Terör örgütünün sözde yöneticileri sonlarını çok iyi anladı

Bakan Akar, son dönemde gerçekleştirilen başarılı operasyonlara değinerek, yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurguladı.

Hulusi Akar: Terör örgütünün sözde liderleri sonunu çok iyi anladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dünkü Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar, terörle mücadelede başarılı operasyonlar hakkında bilgi verdi.

“TERÖR SORUNUNU BIRAKACAĞIZ”

23 Nisan’da başlayan ve Irak’ın kuzeyindeki Metina ve Avasin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Harekatı’nın devam ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Operasyonlarımız artan şiddetle birlikte saldırgan bir ruhla devam ediyor. Umalım ki asil milletimizi terör belasından kurtaralım. Bizim de yapmaya çalıştığımız bu. Terör örgütünün sözde liderleri, başındakiler. üsttekiler kimleri çok iyi anladılar “Alttakiler adalete teslim olmaktan başka çarelerinin olmadığını görsünler.” dedi.

“EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

son zamanlarda gerçekleşen “nokta fonksiyonları” Akar’ı hatırlatan, “Terörü kaynağında yok etme stratejimiz ve operasyonlarımız devam edecek.” ifadeleri kullandı. Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör tehdidine karşı tüm operasyonlarını, Irak başta olmak üzere tüm komşularının sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygı duyarak uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı çerçevesinde ve hedef kitleyi hedef alarak gerçekleştirdiğini vurguladı. Bölgedeki tek terörist unsurlar.

Hulusi Akar: Terör örgütünün sözde liderleri sonunu çok iyi anladı #1

“AFGANİSTAN’DAKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİN”

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanının yeniden açılmasıyla ilgili bir soruya Akar, ülkedeki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi. Akar, Afganistan’da aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu milyonlarca kişinin yardıma ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Umudumuz durumun iyileşmesidir. NATO sahasındaki önceki çalışmalarımızda müttefiklerimize ‘Afganistan istediği sürece onların yanında olacağız’ demiştik. “Umarız her şey yolunda gider. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.”

DİYALOG AÇIKLAMASI

NS, “Yeni yönetimle bir diyalog var mı?” soruya “Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Büyükelçimiz Kabil’de çalışmalarını sürdürüyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” cevabını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu