Teknoloji

Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi

Hubble Uzay Teleskobu, Galaksimizin kalbindeki Palomar 6 adlı küresel yıldız kümesini görüntüleyebildi.

Hubble, Galaksimizin kalbindeki yıldız kümesini tasvir ediyor

1990 yılında Discovery uzay aracı tarafından Dünya yörüngesine oturtulmuş ve o zamandan beri birçok bilimsel çalışmada kullanılmıştır. Hubble uzay teleskobuönümüzdeki aylarda yerini James Webb Uzay Teleskobu alacak.

Emekli olmadan önce uzayda yeni oluşumları gözlemlemeye devam eden Hubble, Galaksimizin kalbindeki küresel Palomar 6 yıldız kümesini tasvir etti.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Twitter’da paylaştığı fotoğraftaki parıldayan yıldızlar, Galaksimizin Galaksisinin merkezine çok yakın.

Hubble

İZLEMEK ÇOK ZOR

Galaksimizin bu bölgesinde yıldızlararası gaz ve toz, yıldızların yaydığı ışığı emer ve bu da gözlemleri son derece zorlaştırır.

ESO 520-21 olarak da bilinen küresel yıldız kümesi Yılancı takımyıldızında bulunur.

Yaklaşık 100 ila 200 ışıkyılı boyunca bir yapıya kütleçekimsel olarak bağlı olan çok eski yıldızlardan oluşan bir sisteme küresel yıldız kümesi denir.

İçinde yüz binlerce yıldız bulunan bu sistemler, evrendeki en eski nesneler olarak kabul edilir ve her galakside bulunduğuna inanılır.

Hubble Uzay Teleskobu 24 Nisan 1990’dan beri çalışıyor. 48.000’e yakın gök cismi üzerinde 1,5 milyondan fazla gözlem yapan ünlü teleskopun yerini 18 Aralık 2021’de başlayacak olan James Webb alacak.

Hubble:

HUBBLE

James Webb:

james ağı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu