Ekonomi

Hizmet ihracatçıları lojistik sektörü için bir araya geldi

Hizmet ihracatçıları bir araya gelerek sektör sorunlarını ve kapasiteyi artırmak için yapılması gerekenleri görüştü.

Lojistik sektörü için toplanan hizmet ihracatçıları

Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasının lokomotifi olan hizmet sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmaların çatı kuruluşu Hizmet İhracatçıları Birliği’ne (HİB) göre orta vadeli ihracat hedefi için çalışmalarını sürdürüyor. 150 milyar dolar.

Birlik bünyesinde gerçekleştirilen 10 alt sektör strateji toplantısının ikincisinde navlun ve lojistik hizmetleri alanı ele alındı.

Sektörden büyük ilgi gören toplantı, sektörün üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

TURİZM SONRASI EK GELİR GETİREN HİZMET SEKTÖRÜ YÜK TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Hizmetleri Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, taşımacılık ve lojistik hizmetlerinin turizmden sonra en çok döviz kazandıran hizmet olduğunu ve özellikle turizmden dolayı önemli olduğunu söyledi. Hacmine göre büyümekte olan sektörün karşılaştığı sorunları çözmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını, gümrük kapılarının kapasite artışının sektörün büyüme hızının altında kaldığını ve bunun farkında olduklarını kaydetti. sektörde neden olduğu sorunlardır.

lojistik

“BÖLGELERİMİZİN İHTİYAÇLARINI DAHA İYİ BELİRLEYECEK VE ORTAK BİR AMAÇ İÇİN YOL HARİTASINI GÜÇLENDİRECEKTİR”

TİM Hizmet Sektör Meclisi Başkanı Ahmet Akbalık, eğitim hizmetleri, eğlence ve kültür hizmetleri, sözleşmeli ve teknik müşavirlik hizmetleri, turizm ve seyahat hizmetleri, liman ve kara hizmetleri, yazılım ve bilişim hizmetleri, yolcu hizmetleri, yük ve HİB’in diğer alanlardaki hizmetlerine de değindi. işletme hizmetlerine ilişkin detaylı analizler yaptıklarını ifade etti.

Yaklaşık bir yıldır çok detaylı bir araştırma üzerinde çalıştıklarını ifade eden Akbalık, “Bu araştırma sayesinde tüm sektörlerimizin mevcut durumu, rakiplerimizin stratejileri, hedef pazarlarımız ve Türkiye’nin geleceği gibi sonuçlara ulaşacağız. şekilde yerleştirmeliyiz. Bu sayede sektörlerimizin ihtiyaçlarını daha iyi tespit edip ortak bir hedefe doğru yol alacağız. Haritayı çizeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Akbalık, lojistik sektörünün Türkiye’nin artan mal ihracatından yararlanacağını söyledi. “Artık sadece ürün üretip satmak yetmiyor, bu süreci iyi lojistikle entegre ettiğinizde değer yaratıyor ve rekabet gücünüzü artırıyorsunuz. “Amacımız, bizim için stratejik öneme sahip lojistik sektörünün önündeki engelleri kaldırarak lojistik sektörünü güçlendirmek ve bu sayede hizmet ihracatını artırmak ve mal ihracatına olumlu katkı sağlamaktır.” BenceOnun soluklarını kullan.

lojistik

“SALGI SEKTÖRÜN ÖNEMİNİ YENİDEN GÖSTERDİ”

HİB Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Başkanı İahap Çak, salgın döneminin sektörün hem temel ihtiyaçlar hem de ihracat için ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Chuck, artan döviz kurları nedeniyle birçok türde, özellikle de günlük işçilikte önemli maliyet artışları gördüklerini söyledi. “Şimdiye kadar ihracatçı olarak görülmedik ve çok fazla ihracat yardımından yararlanamadık. “Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kurulması ve sektörün ihracata katkısının ortaya çıkması bizler için çok sevindiricidir.” değerlendirmesini yaptı.

“İHRACATÇILAR YEREL FİRMALARI TERCİH ETMELİ”

Uluslararası Taşımacılar Birliği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu da ihracatçıların yerli firmaları tercih etmesi gerektiğini söyledi. “Mal ihraç ederken hizmet ithal etmeyelim. “Kendi şirketlerimizi rekabetçi hale getiremezsek, dışa bağımlılığımızı azaltamayız.” BenceOnun soluklarını kullan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu