Sağlık

Her gün domates yemenin 6 faydası

Güçlü antioksidan likopen açısından zengin olan domates, kalp sağlığını iyileştirmekten enfeksiyonlarla savaşmaya kadar birçok farklı fayda sağlar. İşte günde 1 domates yemek için 6 neden.

Her gün domates yemenin 6 faydası

Domates, dünyadaki birçok mutfakta önemli bir bileşendir. Soslar, patates kızartması, yemekler, çorbalar, salatalar ve meyve sularının yanı sıra birçok yemekte sofralarımızda ve yıldızlarımızda en yaygın ürünlerden biridir.

Tüm yıl boyunca marketlerde bulunan bir besindir ancak yemek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Domateslerin yazın daha lezzetli ve besleyici olmasının nedeni, bu doğal hasat zamanının onların doğal olarak olgunlaşmasına ve zamandan tasarruf etmesine olanak sağlamasıdır.

Domateslerle ilgili ilginç bir gerçek, onların botanik bir meyve olarak kabul edilmeleri, ancak genellikle sebze olarak yenilmeleri ve hazırlanmalarıdır. Neredeyse 100 çeşit domates var ve hepsi aynı aileye ait.

Domateslerin kardiyovasküler hastalık, çeşitli kanser türleri ve iltihaplanma dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalık riskini azaltarak benzersiz sağlık yararları sağladığı gösterilmiştir.

Her gün domates yemenin 6 faydası #1

KRONİK HASTALIKLARIN ÖNLENMESİ

Domateslerin çeşitli sağlık yararları, bileşenlerinde bulunan fitokimyasalların varlığı ile ilgilidir. Domates büyük bir polifenol kaynağı, serbest radikalleri yok ederek etkili koruma sağlayabilen bileşikler, bir takım dejeneratif hastalıklar (doku yıkımı) ve bu hastalıkların gelişimi ile ilişkili zararlı moleküllerdir.

Domateslerde büyük miktarlarda bulunan önemli bir fitokimyasal olan likopen, domateslerin parlak kırmızı renginden sorumludur. İlk olarak domateslerde keşfedilmiştir ve ayrıca kayısı, ahududu, kavun, üzüm, papaya, havuç ve karpuz gibi diğer kırmızı veya turuncu meyve ve sebzelerde de bulunur.

En önemli antioksidanlardan biri olarak kabul edilen likopenin özelliklerinden biri de hücrelerimize zarar veren serbest radikallerle savaşmasıdır. Antioksidan enzimlerin aktivite seviyelerini artırarak çalışır, böylece DNA ve diğer molekülleri korur.

Çalışmalar, likopenin antioksidan, antienflamatuar, kanser önleyici ve kalp dostu özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu, kanser, kardiyovasküler hastalık ve metabolik sendrom gibi kronik hastalıklarda faydalı bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Domates ayrıca önemli bir C vitamini, K vitamini, potasyum, folik asit ve folik asit kaynağıdır. Bir domatesin yaklaşık yüzde 95’i su, kalan yüzde 5’i ise karbonhidrat ve liflerden oluşuyor.

Her Gün Domates Yemenin 6 Faydası # 2

HER GÜN DOMATES YEMESİNİN 6 FAYDALARI

Günlük domates tüketiminin genel sağlık üzerinde etkisi olabilir:

Kardiyovasküler hastalıkları önler

Şu anda, kardiyovasküler hastalık dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Çeşitli araştırmalar, klinik deneyler ve hayvan çalışmaları, yüksek düzeyde polifenol içeren domates gibi gıdaların, kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli dejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

8 hafta boyunca günde 200 gram domates (iki küçük domatese eşdeğer) yemenin etkilerini inceleyen bir çalışmada, domates yemenin kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü gösterildi.

Kanserde Etkili

Kanser dünyadaki en büyük halk sağlığı sorunlarından biridir. İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan çalışmaların yanı sıra laboratuvar çalışmaları, domateslerdeki polifenollerin kanserin önlenmesinde aktif olarak yer aldığını göstermiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2003 yılında yapılan bir araştırma, haftada birkaç domates yemenin prostat kanseri riskini azaltabileceğini buldu.

diyabeti önler

Diyabet, karbonhidrat, yağ ve lipoprotein metabolizmasındaki anormallikler ile karakterizedir ve bu sadece hiperglisemiye (yüksek kan şekeri) değil, aynı zamanda hiperlipidemi, hiperinsülinemi, hipertansiyon ve ateroskleroz gibi birçok komplikasyona da yol açar.

Polifenoller açısından zengin domatesler, biri anti-diyabetik etki olan çeşitli biyolojik aktiviteler gerçekleştirir. Domatesin diyabetin önlenmesindeki rolü, bileşenlerine göre incelenmiştir. Örneğin, domateslerde en bol bulunan flavonoidlerden biri olan rutinin, hiperglisemik hayvanlar üzerinde insülinin etkisini artırarak glikoz seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

Hücre oksidasyonunu engeller

Domates, esas olarak karotenoidler, flavonoidler, likopen ve beta karoten içerensağlığı destekleyen çok miktarda bileşen içerir. Antioksidan etkisi, hücresel yaşlanma süreci olarak ifade edilen oksidasyonu önler. Hücresel düzeyde koruma genel sağlığı etkiler.

Antienflamatuvar

Fenolik bileşiklerin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle kronik inflamatuar hastalıkların önlenmesi veya tedavisi için alternatif bir doğal yaklaşım olarak önerilmektedir.

Domates tüketiminin iltihabı azaltarak, kötü kolesterol üretimini durdurarak ve bağışıklığı artırarak hastalık gelişimini azalttığı gösterilmiştir.

Virüslere ve bakterilere karşı korur

Doğada, her tür canlı organizmanın doğal savunmasında önemli rol oynayan farklı türde antimikrobiyal bileşikler vardır ve domateslerde bulunan fenolik bileşiklerin antibakteriyel, antiviral ve antifungal etkileri vardır. Domates antimikrobiyal aktiviteye sahiptir ve vücudu virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan korur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu