Sağlık

Hatırlatma dozu ne zaman, kaç ay sonra yapılır? Bakan Koca’dan ‘hatırlatma dozu’ açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hatırlatma dozunun korunmasının önemini vurguladı. Peki hatırlatma dozu kaç ay sonra ne zaman verilir?

Kaç ay sonra hatırlatma dozu ne zaman verilir?  Bakan Kotsa'dan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleşen koronavirüs bilim kurulu toplantısının ardından Twitter hesabından yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada hatırlatma dozunun korunmasının önemini vurguladı. Hatırlatma dozunun ne zaman verilmesi gerektiğinin detaylarını da açıkladı.

Bu açıklamaların ardından hatırlatma dozu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler “Hatırlatma dozu nedir, ne zaman yapılır, kaç ay sonra?” sorularına yanıt aramaya başladı.

Peki hatırlatma dozu nedir, ne zaman ve kaç ay sonra? İşte detaylar …

HATIRLATMA DOZU NE ZAMAN VE KAÇ AYDIR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Twitter hesabından hatırlatmayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, yaptığı ortak açıklamada, “2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci dozdan 5-6 ay sonra rapel doza ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor.” ifadeleri kullandı.

Bakan Kotsa’nın açıklamalarından alıntılar:

“Hastanelerimizdeki aktif vakaların yaklaşık %90’ı aşılanmamış veya aşılanmamış kişilerdir. Aşı tamamlanmış olmasına rağmen hastalığa yakalanıp hastaneye kaldırılanların oranı %10 civarındadır.

“Tam aşılanmış” ne anlama geliyor? Aşıyı tamamlayan kişi, 2 doz inaktive aşı olup ikinci dozdan 3 ay sonra rapel dozu olan veya son 6 ay içinde iki doz mRNA aşısı olan kişidir.

Bilgilerimiz inaktive aşıdan 3 ay sonra verilen rapel dozun korumayı önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Vaka sayısında 3 doz aşı olan vatandaşlarımızın oranı %2’den azdır. 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ikinci dozdan 5-6 ay sonra rapel doza ihtiyacı olacağı öngörülmektedir.

Kaç ay sonra hatırlatma dozu ne zaman verilir?  Bakan Koca'dan hatırlatma doz açıklaması #1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu