Sağlık

Gut hastalığı tedavisi ihmal edilmemeli

Tedavisi olmayan ve eklem ağrıları ile kendini gösteren gut hastalığının en sık görülen uyaran ve semptomlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Gut tedavisi ihmal edilmemeli

Bazı eklemlerde ani ve şiddetli ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişlik ve ateş ataklarına neden olan bir hastalık olan gut, diz, ayak bileği, bacak, kol, bilek ve dirsek eklemlerinde semptomlar da ortaya çıkabilir.

Gut tedavi ile kontrol altına alınmazsa, tekrarlayan nöbetler eklem hasarına, sertliğe ve sınırlı eklem hareketine neden olabilir. Bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacak bazı önemli detaylar.

Gut tedavisi ihmal edilmemelidir #1

HASTALIK TEDAVİYLE ÖNLENEBİLİR

Herkes aynı gut semptomlarına sahip değildir. Bazı insanlar hayatlarında sadece bir atak geçirirler ve başka hiçbir problem olmaz. Diğerleri, zamanla eklem hasarına ve ağrıya yol açan ciddi kronik enfeksiyonlara sahiptir. Gutun kesin bir tedavisi yoktur, ancak iyi bir tedavi ile hastalık tamamen önlenebilir. Uygun tedavi, alevlenmelerin sıklığını azaltabilir veya hatta alevlenmeleri tamamen önleyebilir ve eklem hasarının gelişmesini engelleyebilir.

Saldırılar genellikle aniden ve hızla gelişir. İlk atak genellikle geceleri doyurucu bir akşam yemeğinden sonra meydana gelir. Gecenin ortasında şiddetli eklem ağrısı ile uyanabilirsiniz. Atak sırasında ani ve şiddetli eklem ağrılarına, eklemlerde şişmeye, eklem çevresindeki deride parlak kırmızı veya mor renge dönüşmelere, deride soyulmaya dikkat edilmelidir. Eklem çevresinde aşırı hassasiyet – yaprağa dokunmak bile bu bölgede şiddetli ağrıya neden olabilir. Hastalığın ilk yıllarında nöbetler çok nadir görülür. Her şeyin normal olduğu ve şikayetlerin olmadığı ataklar arasında bir dönem vardır. Hastalık tedavi ile kontrol altına alınmazsa daha sık nöbetler meydana gelecek ve nöbet süreleri uzayacaktır. Tekrarlanan saldırılar eklemlerinize zarar verir. Ataklardan sonra eklemlerinizde sertlik ve hareket kısıtlılığı oluşabilir.

Gut tedavisi ihmal edilmemelidir #2

BAĞIRSAK NEDEN OLUR?

Aşırı alkol tüketimi, yetersiz ve aşırı beslenme (aşırı kırmızı et tüketimi), ameliyatlar, ani ve ciddi hastalıklar, yetersiz beslenme, eklem travmaları, ilaç tedavileri (aspirin) gut atakları. Gutta ağrı ve şişliğin nedeni eklemde ürik asit kristallerinin birikmesidir. Ürik asit normalde vücutta bulunan ve hücre döngüsünün bir sonucu olarak oluşan bir maddedir. Kanda çözünür ve böbrekler yoluyla idrarla atılır. Gut hastalarında kandaki ürik asit seviyesi çok yüksektir ve eklemlerde ve diğer dokularda ürik asit kristalleri birikir. Bu, eklemlerin zarı olan sinovyal zarda iltihaplanmaya neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu