Teknoloji

Güneş fırtınaları, internetin çökmesine neden olabilir

Bilim adamları, Güneş’teki güçlü bir fırtınanın tüm internet altyapısını bozacağını söylüyor.

Güneş fırtınaları internet çökmelerine neden olabilir

Yıllardır Güneş’i inceleyen bilim adamları, bulgularını değerlendirerek ısı kaynağımızın sırlarını ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Araştırmacılar ayrıca Güneş’teki patlamaları da yakından izliyorlar.

Güneş patlamalarına Güneş’te meydana gelen şiddetli patlamalar denir. Bu patlamalar yürürlükte olan milyarlarca megatondur ve genellikle 1 milyon km/s hızla hareket eder.

Sonuç olarak büyük miktarda enerji açığa çıkaran güneş patlamaları nedeniyle, normalden daha kısa dalga boylarına sahip radyasyon parçacıkları Dünya atmosferine girer.

Gezegenin manyetik kalkanı genellikle bu parçacıkların dünyaya zarar vermesini engeller.

Bu jetler sonucunda yeryüzündeki GPS gibi iletişim ve güç kaynağı ağları olumsuz etkilenebilmektedir.

TÜM İNTERNET ALTYAPISINI ETKİLEYEBİLİR

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi uzmanı olan Abdu Jyothi, şiddetli bir güneş fırtınası nedeniyle gezegenin çoğunun haftalarca veya aylarca devre dışı kalacağını öne sürdü.

Jyothi, “Beni asıl düşündüren, pandemi sırasında insanların krizlere ne kadar hazırlıksız olduğunu görmemiz oldu. Çevrimiçi altyapımız büyük ölçekli bir güneş fırtınasına bile hazır değil.” ifadeleri kullandı.

Güneş fırtınaları internet kesintisine neden olabilir #1

EN ÇOK KİTAP 1582’DE YAPILMIŞTIR

1582’de gökyüzünde “büyük bir ateş gibi” olan ve “Büyük Ateş” olarak bilinen bir Güneş Fırtınası Dünya’yı vurdu. 3 gün süren fırtına, tarih kitaplarında “gökyüzü alevler içinde kaldı” şeklinde yorumlandı.

O dönemde teknolojik cihazların olmaması nedeniyle fırtına ciddi bir hasara yol açmadı. Ancak, bugün durum tamamen farklıdır.

O zamandan beri insan uygarlığının internete çok daha bağımlı hale geldiğini vurgulayan Abdu Jyothi, dev bir jeomanyetik fırtınanın bu yeni altyapı üzerindeki potansiyel etkilerinin yeterince değerlendirilmediğini savunuyor.

“ABD’de bir günlük internet kesintisinin mali etkisinin 7 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.” dedi Abdu Jyothi, “Ya ağ günlerce hatta aylarca kapalıysa?” O sorar.

Güneş fırtınaları internet kesintisine neden olabilir #2

Örneğin Aralık 2015’te başka bir güneş fırtınasında dünyadaki tüm navigasyon sistemleri 10 dakikalığına çöktü.

1859’daki bir başka fırtına, Kanada’nın neredeyse tamamında 9 saatlik bir elektrik kesintisine neden oldu ve 6 milyon insanı etkiledi. Ayrıca bu fırtına nedeniyle ABD’nin bazı bölgelerinde güç trafoları bile eridi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu